NASA przekazała 415 mln dolarów na rozwój komercyjnych stacji kosmicznych

Trzy prywatne firmy uzyskały setki milionów dolarów na wybudowanie statków mających zastąpić Międzynarodową Stację Kosmiczną.

NASA przekazała 415 mln dolarów na rozwój komercyjnych stacji kosmicznych

Trzy firmy otrzymają setki milionów dolarów na rozwój komercyjnych stacji kosmicznych, które ostatecznie zastąpią Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Środki zostały przyznane przez NASA w czwartek firmie Blue Origin Jeffa Bezosa, firmie lotniczej Nanoracks i firmie Northrop Grumman. Kwoty wynoszą odpowiednio 130 milionów dolarów, 160 milionów dolarów i 125,6 milionów dolarów kontraktów na rozwój orbitalnych placówek. Przypomnijmy, że także firma Axiom Space otrzymała wcześniej kontrakt o wartości 140 milionów dolarów.

Zobacz również:

  • Teleskop Webba wykonał zdjęcia Mgławicy Tarantula
  • Byliśmy na wystawie Cosmos Discovery - to już ostatnia szansa!

Amerykańska agencja kosmiczna coraz chętniej korzysta z prywatnego przemysłu, aby obniżyć własne wydatki i skupić się na ambitnych celach, które obejmują budowę habitatów na Księżycu i przygotowania załogowej misji na Marsa. Szef NASA Bill Nelson wyjaśnił w oświadczeniu:

Współpracujemy z amerykańskimi firmami, aby rozwijać miejsca docelowe, które ludzie będą mogli odwiedzać, mieszkać w nich i pracować, umożliwiając NASA dalsze budowanie ścieżki w kosmosie z korzyścią dla ludzkości, jednocześnie wspierając działalność komercyjną w kosmosie.

Projekt Blue Origin dotyczy stacji Orbital Reef, która ma być parkiem biznesowy o mieszanym przeznaczeniu w kosmosie, wspierającym badania i produkcję w zakresie mikrograwitacji. Nanoracks planuje uruchomienie swojej stacji już w 2027 roku i przewiduje laboratorium biologiczne, laboratorium siedlisk roślinnych, laboratorium nauk fizycznych i badań materiałowych oraz otwarty obszar warsztatowy. Northrop Grumman chce za to zbudować moduł stacji z obszarami przeznaczonymi do nauki, turystyki i eksperymentów przemysłowych.

Żadna z firm nie podała szacunkowych całkowitych kosztów budowy stacji. Ponoć wkład finansowy NASA nie przekracza 40 procent.

Zobacz także: Empik: elektronika w niskich cenach - co warto kupić?

Źródło: phys.org