NASA wydaje oświadczenie w sprawie "przełomowego odkrycia" na Marsie

Kilkanaście dni temu media obiegła wiadomość na temat "przełomowego odkrycia", którego prawdopodobnie dokonał goszczący na Marsie łazik Curiosity. Agencja NASA wydała właśnie oficjalny komunikat w tej sprawie.

Przeprowadzający inspekcję Marsa łazik Curiosity od kilku tygodni bada skład gleby w kraterze Gale na równinie Aeolis Palus. Kilkanaście dni temu do mediów przedostała się elektryzująca informacja, jakoby podczas tych czynności udało mu się odkryć "coś przełomowego". Oczywiście natychmiast pojawiły się tutaj domysły, że chodzi o organiczne molekuły mogące sprzyjać obecności życia na Czerwonej Planecie.

Niestety przez długi czas Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) milczała w sprawie tych doniesień. W końcu jednak zdecydowała się wydać następujące oświadczenie:

"Plotki i spekulacje na temat tego, że pojawiły się jakieś poważne odkrycia są na tak wczesnym etapie misji przedwczesne i nieprawdziwe...W tym momencie instrumenty łazika nie znalazły żadnych ostatecznych dowodów na istnienie marsjańskich substancji organicznych"

Z pewnością informacja ta mocno rozczarowała tę część ludzkości, która oczekiwała "organicznego odkrycia". Ich morale na szczęście podbudowała kolejna wiadomość przekazana przez NASA, z której wynika, że wystrzelona w 2004 roku sonda Messenger odkryła na planecie Merkury lód oraz lotne związki organiczne.