NASA wystrzeli sondę, która zderzy się z asteroidą

NASA testuje obronę planetarną i wysyła statek kosmiczny, którego zadaniem będzie zepchnięcie asteroidy z kursu.

NASA wystrzeli sondę, która zderzy się z asteroidą

Misja Double Asteroid Redirection Test (DART) ma na celu wystrzelenie statku kosmicznego, którego zadaniem będzie uderzenie w układ podwójny Didymos. Choć sonda o szerokości 1,22 metra jest drobnym kamykiem w porównaniu do ogromnej asteroidy wielkości Koloseum, uderzenie powinno mieć wystarczającą siłę, aby zmienić jej kurs.

NASA testuje w ten sposób, czy tego typu działanie pewnego dnia uchroni nas przed obiektem kierującym się w stronę Ziemi. Mimo, że naukowcy nie wiedzą obecnie o żadnych niebezpiecznych asteroidach, agencja szacuje, że namierzane jest jedynie 40 procent asteroid w pobliżu Ziemi, które mają powyżej 140 metrów średnicy. Taki obiekt z pewnością mógłby zniszczyć całe miasto. Jak tłumaczy Tom Statler, astrofizyk NASA pracujący nad misją, DART to dwutorowy test metody obrony planetarnej:

Pierwszy test sprawdza zdolność technologiczną do uderzenia w asteroidę. Drugi test to test reakcji prawdziwej asteroidy na uderzenie.

Reakcja asteroidy na uderzenie pomoże określić, jak duże powinny być przyszłe sondy, aby odnosiły sukces. DART ma rozpocząć swoją podróż w środę, startując z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do celu dotrze we wrześniu 2022 roku.

Zobacz również:

  • Najpiękniejsze zdjęcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
  • Rok z NASA. Największe sukcesy agencji w 2021 roku
  • Kwadrantydy - pierwszy deszcz meteorów w 2022 już dzisiaj

Poniżej link do transmisji NASA, która przedstawi działania przedpremierowe oraz samą premierę misji DART:

Zobacz także: Oferta Lidla: urządzenia i akcesoria smart home

Źródło: sciencealert.com