NASA wystrzeliło sondę do asteroid trojańskich

Pionierska sonda Lucy wyruszyła na pierwszą misję dotyczącą asteroid Jowisza.

NASA wystrzeliło sondę do asteroid trojańskich

Artystyczna impresja Lucy przelatującej w pobliżu asteroidy; źródło: NASA/JPL-Caltech

Historyczny start kosmicznej sondy Lucy, mającej na celu zbadanie bezprecedensowej liczby asteroid w ramach jednej misji, odbył się w ten weekend (16 października) i wzbudził zainteresowanie większości astronomów. Wśród badanych przez NASA obiektów znajdą się asteroidy trojańskie, które zarówno śledzą, jak i prowadzą Jowisza wokół Słońca i uważane są za pozostałości pierwotnego materiału z formowania się zewnętrznych planet Układu Słonecznego.

Misja Lucy została zatwierdzona już w 2017 roku i może dostarczyć cennych wskazówek na temat tego, w jaki sposób planety ukształtowały się miliardy lat temu. Sonda wyruszyła w sobotę z Cape Canaveral z pomocą rakiety United Launch Alliance Atlas V i godzinę później oddzieliła się od jej drugiego stopnia, aby rozłożyć dwa gigantyczne panele słoneczne nadające sygnał.

Zobacz również:

  • Rok z NASA. Największe sukcesy agencji w 2021 roku
  • Rakieta SpaceX na kursie kolizyjnym z Księżycem

Maszyna krąży obecnie wokół Słońca i w przyszłym roku zostanie przerzucona z powrotem w kierunku Ziemi w celu wykonania manewru wspomagania grawitacji, który wyrzuci ją poza orbitę Marsa. Szacuje się, że Lucy dotrze do wiodącego skupiska asteroid trojańskich w 2027 roku. Misja ma potrwać aż dwanaście lat.

Minie jeszcze kilka lat, zanim dotrzemy do pierwszej asteroidy trojańskiej, ale obiekty te są warte czekania i całego wysiłku ze względu na ich ogromną wartość naukową. Są jak diamenty na niebie.

Zobacz także: Gigantyczny tunel magnetyczny wokół naszego Układu Słonecznego

Źródło: newatlas.com