NASA – zobacz lot Ingenuity na Marsie w 3D!

Naukowcy z NASA opublikowali właśnie film 3D, na którym możemy podziwiać lot helikoptera marsjańskiego Ingenuity w pełnej krasie. Efekt robi wrażenie.

W ostatnich tygodniach Mars stał się centrum zainteresowania zarówno wszystkich fanów kosmosy, jak i dużej części naukowców, w tym tych, z amerykańskiej agencji kosmicznej. Nic jednak dziwnego, skoro na czerwonej planecie znajduje się kilka, należących do nich maszyn. Dwie z nich niemal stale dostarczają nam nowych, ciekawych materiałów, a mowa oczywiście o łaziku Perseverance oraz helikopterze Ingenuity i ich ciekawej współpracy.

Mars, Perseverance, Ingenuity, misja, kosmos, czerwona planeta, nasa, jpl, Jet Propulsion Laboratory, Ziemia, dron, misja kosmiczna, łazik, misja na Marsa, agencja kosmiczna, łazik marsjański, amerykańska agencja kosmiczna, helikopter, planeta, nauka, pierwszy lot, helikopter marsjański, przestrzeń kosmiczna, film, Mars 2020

Podczas, gdy Ingenuity zapisał się w historii, dzięki wykonaniu pierwszego, kontrolowanego lotu na planecie innej niż Ziemia (więcej na temat tej wyjątkowej chwili znajdziecie tutaj), to właśnie jego towarzysz uwiecznił i przesłał nagranie z tego wydarzenia.

Teraz natomiast, naukowcy z JPL (Jet Propulsion Laboratory – należące do NASA centrum badawcze, zajmujące się misjami na Marsie) stworzyli z przesłanych przez marsjański łazik obrazów film w 3D, przedstawiający trzeci lot Ingenuity na Marsie.

Oczywiście, aby móc w pełni cieszyć się publikowanym materiałem, należy dysponować odpowiednim do tego gadżetem, w postaci okularów, takich jak te, rozdawane w kinie podczas seansów 3D. Efekt, jest jednak tego wart. Dla porównania poniżej znajdziecie ten sam film, jednak w 2D.
Trzeci lot Ingenuity na Marsie odbył się na odległości 50 metrów i był dłuższy, niż dwa poprzednie. Dlatego też, stanowi on lepsze źródło do obserwacji marsjańskiego drona.

Jeśli ciekawi was helikopter marsjański, sprawdźcie też:

Nie zgadniecie, co Ingenuity zabrał na czerwona planetę

Pierwsze zdjęcie, zrobione przez Ingenuity

Urocze selfie Ingenuity i Perseverance

Lot Ingenuity w 4K i Perseverance z perspektywy drona