NASK atakuje botnet Virut. Przejmuje domeny z nim związane

Instytut NASK wypowiedział wojnę twórcom botnetu Virut przejmując wykorzystywane przez niego 23 polskie domeny.

Virut to botnet stworzony przez polskich programistów (według teamfurry.com jeden jest mieszkańcem Kamiennej Góry, natomiast drugi Warszawy), który zaraził około 300 tysięcy komputerów i wykorzystywany jest do przeprowadzania ataków typu DDoS, rozsiewania spamu oraz kradzieży danych. Pierwsze infekcje zanotowano w 2006 roku, natomiast generowane dzięki botnetowi przychody mogą sięgać miliona złotych rocznie.

Na walkę z tym bardzo uciążliwym tworem zdecydował się w 2010 roku NASK, który "podjął intensywne prace nad wyeliminowaniem działalności Viruta w naszym kraju". Działania te doprowadziły w końcu do tego, że instytut po raz pierwszy w swojej historii zdecydował się na drastyczne rozwiązanie polegające na przejęcie "złośliwych" domen.

"NASK przejął 23 domeny wykorzystywane do działalności cyberprzestrzeń, uniemożliwiając tym samym kontynuowanie prowadzonych za ich pomocą nielegalnych działań. Adresy te służyły do rozpowszechniania i zarządzania groźnym wirusem Virut. Działanie NASK ma na celu ochronę społeczności internautów przed zagrożeniami płynącymi z sieci - atakami DDoS, spamem, kradzieżą danych. O skali zjawiska świadczy fakt, iż w samym tylko 2012 roku odnotowano w Polsce aż 890 tysięcy zgłoszeń adresów IP zainfekowanych Virutem." - czytamy w informacji prasowej NASK.

Na koniec warto też przypomnieć, że kilka dni temu Virut połączył siły z rosyjskim botnetem Waledac.

_______________________

No i pięknie. Mam nadzieję, że NASK w przyszłości będzie chętniej sięgał po tego typu rozwiązania.