NC+: UOKiK wszczyna postępowanie. Nareszcie!

Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji wszczął postępowanie przeciwko spółce ITI Neovision. Nareszcie, gdyż to co wyprawia nowa platforma NC+ zdaniem dotychczasowych abonentów "enki" woła o pomstę do nieba.

Nowa platforma cyfrowa NC+ powstała z połączenia telewizji n oraz Cyfry+. Jej premiera miała miejsce dokładnie 21 marca. Pisząc wówczas o tym wydarzeniu użyłem słów, że "w najbliższym okresie może się sporo dziać na rynku cyfrowej telewizji". Myślałem jednak o czymś pozytywnym, a nie o skandalicznym zachowaniu nowego medialnego giganta.

Chodzi tutaj o wołające o pomstę do nieba podejście NC+ do obecnych abonentów "enki" (w przyszłości też Cyfry+). Zaczęli oni bowiem otrzymywać zwykłym listem informację, że od 1 maja staną się abonentami nowej platformy. Co więcej, podobno proponowana im nowa oferta często była mniej atrakcyjna programowo i droższa od dotychczasowej. Dodatkowo obowiązywać miała przez kolejne 18 miesięcy.

Konsumenci mogą się nie zgodzić na nową propozycję, lecz muszą tego dokonać do 19 kwietnia, co jest wręcz śmieszne, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że NC+ kontaktuje się z nimi za pośrednictwem zwykłego listu.

Oczywiście działania nowej platformy wzbudziły pretensje osób nimi objętych, które zaczęły zalewać skargami skrzynkę Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji. Jak się właśnie dowiadujemy, postanowił się on w końcu przyjrzeć całej sprawie i wszczął postępowanie przeciwko ITI Neovision.

"Do UOKiK napływają liczne skargi konsumentów na dokonaną przez ITI Neovision wobec abonentów n jednostronną zmianę ceny oraz oferty programowej - polegającą na wprowadzeniu oferty nc+. Ze skarg wynika, że gdy konsument nie zrezygnuje do 19 kwietnia z dotychczasowej umowy, zostanie ona od 1 maja automatycznie zastąpiona ofertą nc+ obowiązującą przez 18 miesięcy. Analiza skarg dała podstawę do wszczęcia postępowania przeciwko spółce ITI Neovision 2 kwietnia 2013 roku"

Wątpliwości UOKiK wzbudziły:

- jednostronna zmiana umów zawartych na czas oznaczony

- zbyt krótki termin na złożenie rezygnacji

- przekazanie informacji zwykłym listem

Dlaczego działania UOKiK skierowane są tylko przeciwko ITI Neovision? Dlatego, że migracją do nowej platformy w pierwszej kolejności objęci zostali klienci telewizji n.

Co na to NC+? Musimy poczekać na oficjalny komunikat. Z czwartkowej wypowiedzi Juliena Verley'a, prezesa spółki wynika jednak, że w przypadku zarzutów dotyczących wysyłania informacji za pośrednictwem zwykłych listów nie ma on sobie absolutnie nic do zarzucenia.

______________________

No cóż, zachęcam do codziennego sprawdzania skrzynki. Niestety jeżeli zdarzy się tak, że list do Was nie dojdzie, staniecie się automatycznie przez 18 miesięcy "szczęśliwymi" abonentami NC+, których kieszeń będzie co miesiąc obciążana większą od obecnej opłatą. Jak dla mnie to wielki skandal. Czegoś tak absurdalnego od dawna nie widziałem...

Na koniec jeszcze jedno: od kilku godzin nie można wejść na stronę UOKiK. Czyżby nie wytrzymała wzmożonego zainteresowania ze strony zbulwersowanych internautów?