NCsoft walczy z nielegalnymi serwerami Lineage II

Przedstawiciele firmy NCsoft wydali oświadczenie prasowe, w którym pochwalili się swoimi ostatnimi sukcesami w wojnie z piractwem. Firma poinformowała m.in. o nasileniu działań przeciwko nielegalnym serwerom Lineage II oraz pierwszym sądowym zwycięstwie ze spółką e-Global.

NCsoft to jeden ze światowych, czołowych wydawców sieciowych gier komputerowych. Firma ma na swoim koncie takie hity jak Guild Wars, Lineage II oraz City of Heroes. Niestety, tam gdzie jest sukces, zwykle są również wielkie problemy. Jednym z nich jest rosnąca popularność nielegalnych serwerów gier MMO.

Lineage II

Lineage II

Z informacji prasowej NCsoftu dowiadujemy się, że firma zidentyfikowała kilka najważniejszych nielegalnych serwerów na terenie Europy i przedsięwzięła kroki prawne przeciwko osobom i firmom zajmującym się łamaniem międzynarodowego prawa autorskiego. Działania mają być odpowiedzią na znaczący wzrost liczby nielegalnych serwerów na terenie Europy Wschodniej (w szczególności w Grecji i Rosji).

Za straszaka wobec potencjalnych piratów służyć ma sprawa sądowa związana z siecią greckich kawiarenek internetowych "eGLOBAL". Firma oskarżona została o łamanie ustawy o prawie autorskim. W trakcie postępowania zamknięto dużą część nielegalnych serwerów Lineage II, a także zabezpieczono wiele nielegalnych kopii gry. Część zarządu spółki oskarżono indywidualnie, sprawa jest w toku.

Guild Wars: Nightfall

Guild Wars: Nightfall

"Nielegalne serwery gier sieciowych, takie jak te prowadzone przez firmę eGLOBAL, mają niezwykle negatywny wpływ zarówno na firmę NCsoft Europe, jak i na naszych graczy" powiedział Max Brown, dyrektor operacyjny i sprzedaży w firmie NCsoft Europe. "Tego typu działania skutecznie wpływają na obniżenie poziomu przyjemności płynącej z gry, a spore straty finansowe na które narażona jest nasza firma utrudniają ciągłe rozwijanie oprogramowania oficjalnych serwerów. Straty firmy NCsoft spowodowane nielegalną działalnością spółki eGLOBAL oceniane są na sześć milionów euro. Jesteśmy zdeterminowani do wzmożenia wysiłków w wojnie przeciwko wszystkim tym, którzy kradną własność intelektualną firmy NCsoft."

Warto dodać, że NCsoft już wcześniej wykazał sporą determinację w walce z piractwem. W listopadzie 2006 roku Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze interweniowało w sprawie nielegalnych serwerów Lineage II. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania - aresztowano wówczas kilkadziesiąt osób (związanych głównie z grupą L2Extreme) i usunięto około 50 tys. aktywnych graczy.

Trzeba przyznać, że całe oświadczenie brzmi niezwykle pięknie. Pytaniem pozostaje tylko czy owe sukcesy NCsoftu nie są jedynie kroplą w morzu potrzeb. Może warto byłoby zastanowić się nad innym rozwiązaniem problemu?


Zobacz również