NEC - CD, DVD i HD-DVD w jednym

Koncern NEC opracował napęd optyczny, obsługujący trzy formaty nośników - CD, DVD oraz HD-DVD. Prototypowe urządzenie zostanie zaprezentowane na targach Consumer Electronics Show w Las Vegas, które zaczynają się 6 stycznia 2005 r.

"Głównym pomysłem było ułatwienie konsumentom przejścia z fazy DVD do HD-DVD" - tłumaczy Hiroshi Inada, szef laboratoriów NECa. "Do tego celu niezbędne było stworzenie napędu w pełni kompatybilnego z trzema najpopularniejszymi standardami" - dodaje Inada.

Przedstawiciele koncernu mówią, że największym problemem było opracowanie odpowiedniej głowicy napędu - kłopot polegał na tym, że każdy format zapisu płyt optycznych wykorzystuje laser o innej długości fali (780 nanometrów w przypadku płyt CD, 650 nm w DVD oraz 405 nm dla HD-DVD). Problem ten udało się rozwiązać dzięki współpracy inżynierów z firmy Sanyo Electric, która również pracuje nad rozwojem formatu HD-DVD.

Warto przypomnieć, że rok temu NEC zaprezentował podobne urządzenie - z tym, że tamten napęd obsługiwał tylko dwa formaty - HD-DVD oraz DVD (pisaliśmy o tym w tekście "DVD i HD-DVD w jednym").

Z zapowiedzi przedstawicieli koncernu wynika, że we wrześniu przyszłego roku może się rozpocząć masowa produkcja nowych napędów.

HD-DVD jest jednym z dwóch formatów, pretendujących do miana 'następcy DVD' - drugim jest wspierany przez konsorcjum firm pod przewodnictwem Sony (Blu-Ray Disc Association - BDA) format Blu-Ray.


Zobacz również