NEC HT1000

HT1000 to pierwszy i od razu udany projektor NECa do kina domowego, i to nawet mimo zastosowania paneli w proporcjach 4:3. Stałym, typowym dla modeli DLP mankamentem jest niestety uciążliwy efekt tęczy.

HT1000 to pierwszy i od razu udany projektor NECa do kina domowego, i to nawet mimo zastosowania paneli w proporcjach 4:3. Stałym, typowym dla modeli DLP mankamentem jest niestety uciążliwy efekt tęczy.

NEC HT1000

NEC HT1000

Projektor wykonano w coraz popularniejszej wśród kinomanów technologii DPL. Jej zalety to doskonała głębia obrazu i wierne odwzorowanie barw. Wady - widoczny przez niektórych tzw. efekt tęczy, czyli trwające ułamek sekundy barwne powidoki. W urządzeniu NEC-a zastosowano najnowszy procesor DLP, w którym mikrolusterka są aktywowane przez szybkie kości pamięci DDR. Dzięki temu sygnał może być przetwarzany dwa razy wydajniej niż w dotychczasowych układach. Co ciekawe, przetwornik ma proporcję 4:3, co wśród modeli kinowych jest raczej niespotykane. Okazuje się jednak, że zabieg taki jest dobrym rozwiązaniem, jeśli jakość obrazu będzie spełniała kilka istotnych wymogów. Przede wszystkim projektor musi dobrze wyświetlać czerń. Nowy procesor DLP pozwala na uzyskanie lepszego odwzorowania barw niż poprzednie wersje. Najbardziej jest to widoczne w przypadku głębi czerni, która w NEC-u jest wręcz oszałamiająca. Po raz pierwszy możemy napisać, że czarny był czarnym, a nie lekko szarawym. O szarych paskach widniejących nad i pod panoramicznym obrazem można zapomnieć. Nie będą potrzebne specjalne kurtyny stosowane niekiedy w przypadkach, gdy właściciel niedoskonałego projektora ma serdecznie dość rozświetlania powierzchni ekranu niewykorzystywanej w danym momencie. NEC przygotował także specjalny procesor dostosowujący sygnał wideo do rozdzielczości przetwornika. Jasność generowana przez układ optyczny o krótkiej ogniskowej to całkowicie wystarczające w kinie domowym 1000 ANSI lumenów. Krótka ogniskowa sprawia, że wyświetlany obraz jest duży już przy niewielkiej odległości projektora od ekranu. Jednym się to spodoba, innym nie. Ze względu na to, że przeciętne pomieszczenie polskiego kinomana nie jest wielkie i ma ok. 20 m2, jest to przydatna właściwość. Instalacja projektora w najodpowiedniejszym dla niego miejscu, czyli pod sufitem, będzie bezproblemowa - po pierwsze, dlatego że tryb projekcji odwróconej jest dostępny, a po drugie, dzięki temu, iż obudowa urządzenia ma biały kolor, który praktycznie nie będzie się rzucał w oczy. Wracając do prezentacji barw - nie można nie napisać o doskonałej, rzeczywistej palecie kolorów i wspaniałej głębi obrazu. To obraz prawdziwie kinowy, pozbawiony płaskiego, sztucznego charakteru znanego z wielu projektorów LCD.

NEC HT1000

Pilot. Najsłabszy element w zestawie. Zbyt czuły joystick utrudnia sterowanie. Brak podświetlenia klawiatury. Rozmieszczenie guzików dobre.

Fani projektorów wykorzystujących tę technikę mają jednak mocny argument przeciwko DLP NEC-a. Chodzi o nieszczęsny efekt tęczy. Nie każdy to zjawisko odnotowuje, a dodatkowo natężenie tego efektu zależy również od percepcji danej osoby. W przypadku NEC-a efekt tęczy jest dość częsty. Jeśli więc kolorowe błyski doprowadzają użytkownika do rozstroju nerwowego, musi poszukać innego projektora. Ci, którzy tęczy nie widzą, będą tym modelem zachwyceni. Jego kontrast osiąga imponującą wartość 2000:1, a dzięki funkcji iris można go zwiększyć do poziomu 3000:1. Nie są to czcze przechwałki producenta. Różnice poziomów między jasnymi a ciemnymi powierzchniami są doskonale przekazane, co ma swój udział w świetnej gradacji ciemnych barw. Obraz jest całkowicie spójny. Nie potrzeba nawet odtwarzacza z progresywnym skanowaniem. Podwajanie linii jest realizowane w projektorze przez procesor DCDi Faroudji. Sygnał można dostarczyć nie tylko poprzez tradycyjny zestaw złączy - kompozytowy, komponentowy czy S-Video, ale także korzystając z przejściówki VGA-Euro po Euroscarcie. W trybie standardowym, gdzie trwałość lampy jest szacowana na 1500 godzin, NEC jest głośny. Wytwarzany hałas nie przystaje do standardów urządzeń kinowych. Wystarczy jednak ustawić w opcjach tryb ekonomiczny, w którym jasność spada do 800 ANSI lumenów, trwałość żarówki wzrasta do 2 tys. godzin, a projektor cichnie i już nie przeszkadza przy oglądaniu filmów. Spadek jasności jest niewielki, a dodatkowym plusem jest dalsza poprawa czerni.

NEC HT1000

Od strony funkcjonalnej wydaje się, że producent nieco przedobrzył z liczbą opcji, wyposażając HT1000 w funkcje nie zawsze potrzebne fanowi kina domowego. Zbędny jest też czytnik kart pamięci, do którego można podłączyć również kartę sieciową zapewniającą bezprzewodową komunikację w sieci komputerowej. Zdjęcia prosto z aparatu cyfrowego można oglądać, umieszczając w czytniku opcjonalną przejściówkę na karty pamięci. Bardzo przydatne są funkcje korekcji zniekształceń trapezowych w pionie i poziomie. Ustawienie projektora nieco z boku ekranu i cyfrowe "wyprostowanie" obrazu, aby był prostokątny, niekorzystnie wpływają na jego jakość. NEC dysponuje unikatową funkcją korekcji obrazu w pozycji skośnej. Dzięki niej poprawne kształty można nadać nawet poszczególnym narożnikom obrazu. NEC to projektor idealnie spełniający założenia urządzenia do kina domowego. Jest cichy (w trybie eco), zaawansowany technologicznie i gwarantuje doskonałą jakość obrazu o kinowym charakterze. Jeśli użytkownikowi nie przeszkadzają efekt tęczy i stosunkowo wysoka cena, jest to urządzenie, które można szczerze polecić.

informacje

Typ projektor DLP 4:3

Cena 31 700 zł

Dystrybutor IRS,http://www.irs.com.pl

Wymiary 26 x 9,2 x 27,5 cm

Waga 3,2 kg

Funkcje stopklatka, zoom, projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, eco, korekta geometrii w pionie, poziomie i pozycji skośnej, projekcja z karty flash, sterowanie i praca w sieciach przewodowych i bezprzewodowych, przejęcie funkcji myszy komputerowej, funkcja markera, przechwytywanie obrazu do pamięci na karcie flash, progresywne skanowanie, iris, korekcja gamma, SweetVision

Złącza wideo - S-Video, kompozytowe, komponentowe, VGA (akceptuje również komponent i wideo z przejściówki Scart), DVI-D, audio, PS/2, PC Card, SC Trigger (impuls elektryczny do silnika ekranu)

Trwałość lampy 3000 godz.

Kontrast 3000:1

Głośność 32 dB