NEC - notebook bez dysku

Japoński koncern NEC stworzył komputer przenośny, który może pracować bez twardego dysku - urządzenie przechowuje system operacyjny i wszystkie aplikacje w pamięć flash ROM. "Bezdyskowy" pecet przeznaczony jest przede wszystkim do zastosowań korporacyjnych.

Model PC Parafield stworzony został z myślą o firmach, którym zależy na bezpieczeństwie danych - NEC tłumaczy, że komputer w żaden sposób nie może przyczynić się do ich utraty, ponieważ żadne dokumenty nie są w nim przechowywane.

Kilku producentów ma już w swojej ofercie podobne urządzenia - przedstawiciele NEC-a zapewniają jednak, że ich rozwiązanie jest nowatorskie. Jak tłumaczy Hitoshi Onodera (jeden z twórców komputera) większość podobnych komputerów to jedynie terminale, które mogą pracować tylko podłączone do korporacyjnej sieci (aplikacje uruchamiane są na serwerze, tam też zapisywane są dane).

NEC PC Parafield

NEC PC Parafield

"PC Parafield" także może pracować w tym trybie - jego wyższość na podobnymi urządzeniami polega na tym, że sieć nie jest mu niezbędna do działania. Jest to możliwe dzięki temu, że komputer wyposażono w pamięci flash ROM, w której zapisany jest system operacyjny oraz zestaw niezbędnych aplikacji. Użytkownik może więc bez problemu pracować bez połączenia sieciowego - efekty swojej pracy może zapisywać np. na przenośnej pamięci flash USB.

Urządzenie wyposażone jest w procesor Intel Pentium M 1,73 GHz, 3 GB pamięci ROM, 512 MB pamięci RAM oraz wyświetlacz o przekątnej 12,1" i rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Komputer sprzedawany jest z preinstalowany systemem Windows XP Pro.

Cenę urządzenia ustalono na 3740 USD.


Zobacz również