NEC: przeskalujemy obraz z DVD do Full HD

NEC jest kolejnym producentem na rynku, który obiecuje elektroniczne skalowanie i poprawianie jakości obrazu z rozdzielczości DVD (720 x 480 w standardzie NTSC) do Full HD (1920 x 1080). Naturalnie w czasie rzeczywistym!

Nieco ponad tydzień temu pojawiły się plotki, że Toshiba planuje wprowadzenie nowych odtwarzaczy DVD. Dzięki elektronicznemu przetwarzaniu multimediów - w tym, być może, procesorowi SpursEngine - miały one pozwalać na uzyskanie obrazu HD podczas odtwarzania zwykłej płyty DVD.

Do grona producentów kojarzonych z podobnymi deklaracjami dołączył właśnie NEC. Opracowana przez korporację technologia ma znacząco zmniejszać niedoskonałości (rozmycie, ziarnistość) multimediów, które zostaną nagrane w niskiej rozdzielczości, a następnie będą wyświetlane na dużym monitorze/telewizorze.

Nowe algorytmy firmy skanują obraz w poszukiwaniu konturów ludzi i przedmiotów, po czym je wyostrzają - oraz dodatkowo nasycają kolory. Dotychczas przetestowano je z sygnałem 1seg, w którym wideo w rozdzielczości 320 x 240 prezentowano na wyświetlaczu 800 x 400 pikseli. Nowe chipy NEC mają też sobie radzić z wydajnym skalowaniem multimediów z rozdzielczości 720 x 480 (DVD, NTSC) do 1920 x 1080.

Układy mają pojawić się na rynku w lecie 2009 roku.