NEC rozpoznaje twarze w trzech wymiarach

Na odbywających się w Hannoverze targach CeBIT 2004, firma NEC prezentuje swoje najnowsze osiągnięcie w dziedzinie systemów biometrycznych – algorytm trójwymiarowego rozpoznawania twarzy, charakteryzujący się niezwykle wysoką skutecznością.

Konwencjonalne systemy rozpoznawania twarzy 2D, operują zazwyczaj na porównywaniu wprowadzonych do systemu danych z tymi właśnie zarejestrowanymi przez kamerę. Może to niestety prowadzić do dość niedokładnych wyników, ponieważ w procesie tym nie są brane pod uwagę zmiany środowiskowe (przykładowo wywołane przez inne oświetlenie).

Specjalistom z firmy NEC udało się pójść krok dalej, bowiem zastosowany przez nich algorytm wykorzystuje deskryptory GIB (Geodesic Illumination Basis), które uczestniczą w kalkulacji przeprowadzonej na zarejestrowanych danych 2D. Ich zadaniem jest uwzględnienie wszelkich możliwych dla danego zdjęcia zmian środowiskowych. W rezultacie otrzymujemy niezwykle wysoką skuteczność identyfikacji, określaną przez konstruktorów na 96,5 % (testy zostały przeprowadzone na bazie 1000 zarejestrowanych w systemie twarzy 3D).

Zdaniem ekspertów, zaprezentowane przez firmę NEC osiągnięcie, może się znacznie przyczynić do wzrostu zainteresowania systemami biometrycznymi oraz zwiększenia skuteczności ich funkcjonowania.

Więcej informacji: http://www.nec.com


Zobacz również