.NET Micro Framework beta

Microsoft udostępnił wczoraj testową wersję .NET Micro Framework, low-endowej platformy programowej rozszerzającej zakres zastosowań platformy .NET poza sprzęt stricte komputerowy i przenośny. .NET MF przeznaczony jest do zastosowań w wyspecjalizowanych urządzeniach z bardzo ograniczonymi zasobami procesora, pamięci i poborem mocy.

Zaprezentowana w maju bieżącego roku platforma .NET MF wyrosła z technologii SPOT (Smart Personal Objects Technology), o której pisaliśmy wcześniej między innymi w artykule ".NET w scalaku" i jest przeznaczona stricte dla urządzeń z bardzo ograniczonymi zasobami procesora, pamięci i małym poborem mocy. Umożliwienie zastosowania kodu zarządzanego w takich urządzeniach oraz integracja .NET MF ze środowiskiem programistycznym Visual Studio pozwoli na łatwiejsze pisanie oprogramowania dla takich urządzeń, dzięki możliwości emulacji bezpośrednio na komputerze PC i debuggowania aplikacji na urządzeniu.

.NET Micro Framework beta

.NET Micro Framework Development Kit

Jednocześnie firmy SJJ Embedded Micro Solutions i Emac Inc. zaprezentowały zestaw deweloperski dla platformy .NET MF (NDK). Składa się on z komputera wyposażonego w procesor ARM7, pracującego na platformie .NET MF, instrukcji obsługi, przykładowych programów i zestawu narzędzi deweloperskich. Sam komputer posiada procesor Sharp 79524 ARM7, 16MB pamięci SDRAM, 2MB pamięci flash, wiele różnych portów wejścia/wyjścia (analogowych i cyfrowych) oraz interfejsy do kart pamięci SD/MMC, wyświetlacza graficznego LCD, USB 2.0 i 10/100 Ethernet.

Wbudowana platforma .NET MF posiada mocno okrojoną maszynę wirtualną tinyCLR, pozwalającą na uruchamianie kodu zarządzanego. TinyCLR nie potrzebuje układu zarządzającego pamięcią (MMU - memory management unit) i wymaga jedynie 300KB do uruchomienia się. Więcej informacji o NDK można znaleźć w serwisie WindowsForDevices.

NDK będzie dostępny w pierwszym kwartale przyszłego roku i ma kosztować 129 USD.

Więcej informacji na temat omawianych tutaj technologii można znaleźć między innymi na witrynach WindowsForDevices, czy MSN Direct.