.NET Passport pod lupą

Komisja Europejska zbada, czy system zbierania osobistych danych przez Internet - Microsoft .NET Passport - pozostaje w zgodzie z ustawodawstwem europejskim.

Komisja Europejska zbada, czy system zbierania osobistych danych przez Internet - Microsoft .NET Passport - pozostaje w zgodzie z ustawodawstwem europejskim.

Komisja poinformowała o wszczęciu dochodzenia w sprawie Microsoft .NET Passport w pisemnej odpowiedzi na oficjalne zapytanie skierowane przez holenderskiego członka europejskiego parlamentu, Erika Meijera. "Komisja rozpatrzy tą kwestię w trybie priorytetowym, koncentrując się na narodowych regulacjach ochrony danych osobowych, oraz dostosowaniu lub nie systemu do prawodawstwa UE" - napisano m.in. w odpowiedzi.

Zapytanie Meijera dotyczy .NET Passport, służącego do potwierdzania tożsamości internautów. System oprócz wprowadzonych danych, jak np. nazwisko, adres, numer karty kredytowej, zbiera i uaktualnia dane o użytkownikach Passportu, podczas ich obecności w Sieci i o podejmowanych działaniach, typu zamawianie i kupowanie przez Internet, transakcje bankowe online, granie, itp. Meijer twierdzi, że z .NET Passportu nie udaje się wyłączyć zapisu działalności użytkownika na wybranych stronach, nie można także wyłączyć subskrypcji.

Komisja Europejska prowadzi już śledztwo w sprawie domniemanego zaprojektowania przez Microsoft systemu Windows w taki sposób, aby lepiej współpracował on z własnym oprogramowaniem serwerowym niż z oprogramowaniem konkurencji. Badana jest też sprawa legalności połączenia odtwarzacza MediaPlayer z systemem Windows.


Zobacz również