.NET nadchodzi

Bill Gates oświadczył, że Microsoft jeszcze w tym roku planuje zaprezentować testową wersję oprogramowania HailStorm, będącego kluczowym elementem nowej strategii - .NET. Gates poinformował również, że następny system operacyjny sygnowany przez Microsoft będzie działał całkowicie w oparciu o Sieć.

Bill Gates oświadczył, że Microsoft jeszcze w tym roku planuje zaprezentować testową wersję oprogramowania HailStorm (znanego również jako Microsoft.NET My Personal Services), będącego kluczowym elementem nowej strategii giganta z Redmond – zwanej .NET (dotNet). "HailStorm to kamień milowy wizji .NET, realizującej misję Microsoftu polegającą na zwiększeniu możliwości użytkowników poprzez oprogramowanie, działające zawsze i wszędzie na dowolnego rodzaju urządzeniu. Wierzymy, że dzięki tym innowacjom pojawią się nowe możliwości dla branży, które jednocześnie wyzwolą nową falę fascynacji Internetem", powiedział B. Gates.

Podstawy powodzenia .NET

Platforma .NET ma, wg Microsoftu, zamienić Internet w gigantyczny kanał dostarczania usług i aplikacji bezpośrednio do użytkowników. Połączy ona wszystkie dotychczasowe przedsięwzięcia internetowe - serwisy informacyjne, zakupy, bankowość oraz rozrywkę. Dostęp do zasobów .NET będzie można uzyskać za pomocą wszelkich urządzeń mających dostęp do Internetu (komputerów, telefonów komórkowych itp.). Główna zaletą nowej platformy ma być właśnie jej wszechstronność. Swego czasu Mark Driver z Gartner Group określił przejście na .NET jako rzecz o większym znaczeniu niż przejście z DOS na system Windows. Pojawienie się nowej platformy ma być, według przedstawicieli Microsoftu, zespoleniem wszystkich tworzących Internet elementów. Pierwszym krokiem, który ma się przyczynić do upowszechnienia .NET będzie zapowiadana na koniec roku, premiera testowej wersji pakietu usług HailStorm.

Sieciowy system

Coraz częściej wspomina się również o tym, że najnowszy system operacyjny opracowywany przez inżynierów z Redmond (następca zapowiadanego na jesień Windows XP) będzie w 100% oparty na technologiach internetowych. Przedstawiciele Microsoft poinformowali niedawno o trwających od kilku miesięcy pracach nad nowym systemem, roboczo nazwanym Blackcomb. Nie wiadomo jednak, kiedy pierwsze wersje tego programu ujrzą światło dzienne.

Pogłoski o rychłym pojawieniu się systemu przeznaczonego do pracy w .NET zdaje się potwierdzać Bill Gates: "Wierzymy, że w ciągu następnej dekady w dziedzinie oprogramowania zajdzie więcej zmian niż w ciągu ostatnich 25 lat" mówi Gates. Szef Microsoft uważa, że platforma .NET jeszcze ściślej powiąże komputery (i wszelkie pokrewne urządzenia) z Internetem. Co więcej – Microsoft zwiększył o miliard USD wydatki przeznaczone na badania i rozwój. Istotna część tej kwoty prawdopodobnie przeznaczona zostanie na rozwój technologii .NET (w tym również nowego systemu operacyjnego).

Wydaje się, że dla wielu firm korzystających ze starszych systemów Microsoftu, takich jak Windows NT czy 2000, przejście na .NET może być poważnym problemem. W przypadku niektórych aplikacjach, stworzonych dla tych systemów, firmy te będą musiały uaktualnić nawet do 60% kodu.

Dlatego sercem nowej strategii Microsoft ma być język XML (Extensible Markup Language)- standard internetowy, który wykorzystywany jest we wszystkich nowych produktach koncernu z Redmond. Dzięki temu, w momencie gdy na rynku pojawi się HailStorm, dostępne już będą kompatybilne z nim produkty. Gates twierdzi, że upowszechnienie XML będzie równie ważnym krokiem w rozwoju technologii komputerowej co wprowadzenie graficznego interfejsu pod koniec lat 80-tych oraz języka HTML w latach 90-tych.

Na razie za wolno

Rozwój .NET uzależniony jest od kilku czynników – jednym z najważniejszych jest rozwój szerokopasmowego dostępu do Internetu. Wiadomo, że trudno będzie przekonać użytkowników do "przesiadki" na nowe aplikacje, które działają dużo wolniej od rozwiązań dostępnych już na rynku. W ciągu kilku następnych lat Microsoft zamierza przeznaczyć 3,5 miliarda USD na rozwój infrastruktury internetowej. Kłopoty z dostępem do Internetu nie są jednak jedynym zmartwieniem firmy - według analityków Gartner Group projekt .NET nie zacznie funkcjonować przed rokiem 2003. Ich zdaniem, na drodze Microsoftu do szybkiego zakończenia prac nad platformą .NET stoją m.in. zwiększona konkurencja oraz liczne oskarżenia o praktyki monopolistyczne.