.NET w... ekspresie do kawy

Microsoft oficjalnie zaprezentował na konferencji Embedded World 2007 finalną wersję platformy .NET Micro Framework, która przeznaczona jest do zastosowania w wyspecjalizowanych, małych urządzeniach z bardzo ograniczonymi zasobami procesora i pamięci. Dzięki platformie koncern ma zamiar zdobyć nowych deweloperów, którzy do tej pory korzystali z królujących na tym polu wbudowanych rozwiązań opartych na Javie i Linuksie.

Platforma .NET Micro Framework przeznaczona jest dla urządzeń nie mieszczących się w grupie sprzętu komputerowego i przenośnego. Jej docelowa grupa to różnego rodzaju wyspecjalizowane urządzenia, jak na przykład sprzęt gospodarstwa domowego, sensory i sprzęt medyczny, czy elektronika stosowana w handlu (kasy, wagi elektroniczne itp). O wersji testowej .NET MF pisaliśmy już w artykule ".NET Micro Framework beta".

Razem z platformą dostępny jest również SDK (Software Development Kit) umożliwiający tworzenie rozwiązań w języku C# przy pomocy zintegrowanego środowiska programistycznego Visual Studio 2005. SDK oferuje możliwość rozszerzalnej przez użytkownika emulacji sprzętu oraz debugowanie tworzonego rozwiązania zarówno w emulatorze, jak i na rzeczywistym sprzęcie. SDK posiada wsparcie dla popularnych mikroprocesorów Arm 7 i Arm 9.

Colin Miller, dyrektor grupy Microsoft .NET Micro Framework, poinformował, że trwają już prace nad wbudowaniem w platformę obsługi protokołu TCP/IP, a także obsługi usług sieciowych (web services), co według niego ma zapewnić funkcjonalność plug-and-play i łatwą integrację urządzeń w większe systemy. Dodatkowo Miller powiedział, że Microsoft zamierza licencjonować .Net Micro Framework i SDK poprzez pobieranie opłaty od 1 do 2 dolarów za urządzenie z wbudowaną platformą.

Więcej informacji o .NET Micro Framework znaleźć można na stronie projektu, a także w serwisach WindowsForDevices.com i MSN Direct.