.NET w scalaku

Firma .netcpu Corporation opracowała moduł procesora z wbudowaną platformą .NET Embedded. 32-nóżkowy układ scalony może być używany do produkcji inteligentnych urządzeń osobistych.

Procesor z .NET

Procesor z .NET

Procesor firmy .netcpu korzysta z technologii firmy Microsoft - Smart Personal Objects Technology (SPOT) - która została przedstawiona przez Billa Gatesa dwa lata temu.

Urządzenia wyposażone w tę technologię mogą odbierać dane (m.in. aktualności, kursy giełdowe, informacje o pogodzie, czy ostrzeżenia o korkach) z serwisu MSN Direct. Jak tłumaczą przedstawiciele Microsoftu, głównym zadaniem technologii, jest zwiększenie użyteczności przedmiotów codziennego użytku. SPOT powstała aby rozszerzyć zakres zastosowań platformy .NET poza sprzęt stricte komputerowy i przenośny (PDA, czy zaawansowane telefony komórkowe) - dlatego jak do tej pory najpopularniejszymy wyposażonymi w ten system produktami są zegarki na rękę (więcej informacji na ten temat można znaleźć w tekście "Zegarek i DVD od Microsoftu").

W skład technologii SPOT, oprócz sprzętu, wchodzi także część programowa - .NET Embedded. Składa się z trzech modułów:

- startującego (Bootstrap), odpowiadającego za uruchomienie całego systemu po włączeniu urządzenia;

- HAL (Hardware Abstraction Layer) i sterowniki, zajmujące się fizyczną kontrolą urządzenia;

- CLR (Common Language Runtime), moduł, przez który urządzenie jest programowane.

CLR jest znacznie okrojoną wersją maszyny wirtualnej (odpowiednika środowiska uruchomieniowego Javy - JRE) znanej z komputerów biurkowych. 132-kilobajtowa maszyna wirtualna posiada jednak wystarczającą funkcjonalność dla urządzeń, w których jest stosowana. Można ją programować i debugować używając Microsoft Visual Studio.NET i języka C#.

W przyszłym tygodniu firma .netcpu ma rozpocząć sprzedaż swojego modułu. Umożliwi on wygodne programowanie i testowanie urządzeń opartych na platformie .NET Embedded za pomocą języka wysokiego poziomu (C#).

Strona .netcpu


Zobacz również