NFC w Apple iPhone 6 i iPhone 6 Plus to w Polsce, póki co, zbędny balast

Apple iPhone 6 i iPhone 6 Plus korzystają z modułu NFC. Niestety dostęp do niego będzie prawdopodobnie ograniczony jedynie do systemu płatności Apple Pay.

Wraz z premierą smartfonów iPhone 6 i iPhone 6 Plus firma Apple zapowiedziała też wprowadzenie chyba najbardziej interesującego rozwiązania, systemu mobilnych płatności Apple Pay (karta płatnicza podpięta do iTunes, aplikacja Passbook), który wykorzystuje Touch ID, przechowujący nasze zaszyfrowane dane chip Secure Element i znaną od dawna użytkownikom Androida technologię NFC (Near-Field Communications), .

Deweloperzy, którzy mają pomysł na wykorzystanie możliwości technologii NFC, będą chyba jednak musieli (a z nimi użytkownicy nowych iPhone'ów) "obejść się smakiem". Pojawiły się bowiem niepotwierdzone informacje (pochodzą ponoć z dobrze poinformowanego źródła w Apple), z których wynika, że Apple nie udostępni im żadnego API, co oznacza, iż NFC wykorzysta jedynie platforma Apple Pay.

Być może z czasem Apple zmieni zdanie, lecz póki co są to jedynie pobożne życzenia. Biorąc to pod uwagę oraz fakt, że platforma Apple Pay będzie dostępna początkowo jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych można chyba stwierdzić, że moduł NFC w przypadku polskich użytkowników smartfonów iPhone 6 i iPhone 6 Plus przez wiele miesięcy będzie jedynie niepotrzebnym balastem.