NFC w przyszłości pozwoli na ładowanie słuchawek i zegarków

NFC Forum ustanowiło nowy standard NFC z wbudowanym 1 watowym ładowaniem dla sprzętu wearables.

NFC Forum odpowiedzialne za standaryzacje technologii NFC (Near Field Communication) wydało właśnie nowy standard.

NFC w przyszłości pozwoli na ładowanie słuchawek i zegarków

Już wkrótce na rynku pojawią się smartfony oraz urządzenia wearables takie, jak słuchawki oraz smartwatche, które będą w stanie ładować się za pośrednictwem NFC.

Zobacz również:

  • Recenzja: Samsung Galaxy Watch Active 2
  • Mniejszy znaczy wolniejszy? iPhone 13 mini ma słabszą ładowarkę

Informacja ta brzmi nieco dziwne, ale technicznie możliwe jest, aby NFC przy bliskim kontakcie ładowało urządzenia wyposażone w niewielkie akumulatory.

NFC Forum ujawniło dziś specyfikację ładowania bezprzewodowego WLC. Dzięki niej urządzenia takie jak ładowarki lub smartfony wyposażone w odbiornik NFC będą w stanie przesyłać pomiędzy sobą nie tylko dane, ale i niewielką ilość energii. Maksymalna moc ładowania z wykorzystaniem NFC to 1 W. Dla przypomnienia iPhone 11, który dostarczany jest z najwolniejszą ładowarką posiada 5 W zasilacz w zestawie. Dzięki temu rozwiązaniu łatwo wyobrazić sobie, jakie urządzenia w przyszłości naładujemy za pomocą NFC. Będą to głównie słuchawki True Wireless oraz opaski sportowe.

Dodatkowo poinformowano, że standard WLC pozwala na komunikację za pośrednictwem NFC pomiędzy ładującymi się urządzeniami. Wszystko możliwe będzie przy wykorzystaniu jednego nadajniko-odbiornika w urządzeniu.

W chwili obecnej producenci oferują w swoich topowych smartfonach ładowanie zwrotne w standardzie Qi. NFC Forum wierzy, że dzięki standardowi WLC w przyszłości urządzenia wearables będą pozbawione portów. Jednocześnie wykorzystanie NFC pozwoli na znacznie szybsze, niż dotychczas parowanie.

Forum NFC wspierane jest w chwili obecnej przez Apple, Sony oraz Google. Dodatkowo w działania zaangażowany jest również Samsung oraz Huawei. Niezwykle ważna jest obecność firmy Apple, która planuje w przyszłym roku wprowadzić na rynek zupełnie nowego iPhone'a pozbawionego jakiegokolwiek portu.

W chwili obecnej większość ze stowarzyszonych członków rozwija autorskie systemy ładowania za pomocą standardu Qi. NFC ma w tym miejscu sporą przewagę - każdy nowy smartfon i tak posiada ten moduł do płatności bezdotykowych.

Sprawdź, ile kosztuje Samsung Galaxy S10 z Wireless PowerShare.

Źródło: engadget.com