NFT nie dla graczy

Sławne niewymienne tokeny NFT nie mają na razie szans na pojawienie się w jednej z najpopularniejszych gier.

Fot. TheDigitalArtist/Pixabay

Mojang Studios, należący do Microsoftu deweloper Minecrafta, nie zezwoli na integrację z grą niewymiennych tokenów NFT i innych technologii funkcjonujących na łańcuchu bloków (blockchain).

NFT i inne technologie blockchain często tworzą własność cyfrową opartą na niedostatku i wykluczeniu, co nie jest zgodne z wartościami Minecrafta dotyczącymi kreatywnej integracji i wspólnej zabawy” – czytamy w komunikacie firmy Mojang Studios.

Zobacz również:

  • Minecraft Legends - cena, gameplay, premiera. Co wiemy o grze?
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]

W komunikacie stwierdzono, że niektóre podmioty zewnętrzne „zaczęły uruchamiać implementacje NFT, które są powiązane z plikami świata Minecraft i pakietami skórek”. Jeszcze inne rozważają „stworzenie kolekcjonerskich Minecraft NFT, umożliwiających graczom zdobywanie tokenów poprzez czynności wykonywane na serwerach gry lub dzięki działaniom poza grą”. Mojang nie pozwoli na żadne z tych działań.

W komunikacie poinformowano również, że Mojang „obawia się, że niektóre rozwiązania NFT innych firm mogą być zawodne i powodować straty wśród graczy; niektóre implementacje NFT innych firm są całkowicie zależne od technologii blockchain i mogą wymagać aplikacji, która zniknie bez uprzedzenia; zdarzały się również przypadki sprzedaży NFT po sztucznie lub nieuczciwie zawyżonych cenach”. Dlatego Mojang zdecydował się na politykę ograniczającą udział w Minecrafcie produktów blockchain, w imię zapewniania użytkownikom „bezpiecznych oraz integrujących doświadczeń”.

Postawa firmy może w przyszłości ulec zmianie. Mojang twierdzi, że będzie obserwować „jak technologia blockchain ewoluuje w czasie” i jeżeli uzna, że jest ona bezpieczna „powyższe zasady zostaną wstrzymane, co pozwoli na jej praktyczne i integracyjne zastosowanie w grach”. „Na razie jednak nie mamy planów wdrażania technologii blockchain w Minecraft” – informuje Mojang Studios.

Pogląd Mojanga na NFT i inne aktywa cyfrowe jest zgodny z opinią banków centralnych i państwowych organów nadzoru finansowego, które coraz częściej ostrzegają, że aktywa wspierane przez blockchain nie mają wartości podobnej do pieniądza – nie stanowią ekwiwalentu materialnych towarów i usług – i są ryzykowne dla konsumentów oraz zagrażają stabilności systemów finansowych.

Chociaż trudno dokładnie określić, ile osób nadal gra w Minecrafta, szacuje się, że liczba ta wynosi ponad 140 milionów – wiele z nich to dzieci, które są mniej zdolne do dokonywania świadomego osądu wartości zasobów cyfrowych niż ich rodzice lub opiekunowie. Utrzymanie Minecrafta w stanie wolnym od ryzyka – poza, oczywiście, uzależnieniem i sporadycznym nagannym zachowaniem użytkowników – jest zatem mądrym posunięciem, ponieważ gra jest ważną częścią wysiłków edukacyjnych Microsoftu w zakresie STEM i podobno przynosi ponad 400 mln USD przychodów każdego roku.

Źródło: The Register


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: