NFZ - ograniczenie i odwołanie planowanych zabiegów medycznych

Zła wiadomość dla oczekujących na wykonanie planowanego zabiegu medycznego. Ich ilość została ograniczona, a część odwołana decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Choć minął już ponad rok od wybuchu pandemii Covid-19 i w międzyczasie opracowane zostały szczepionki na koronawirusa, to sytuacja nadal jest poważna. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach na świecie odnotowywane jest znaczne zwiększenie ilości zachorowań, a także zgonów w wyniku tej strasznej choroby. Jest na tyle źle, że powszechnie mówi się o tzw. trzeciej fali, a wprowadzenie obostrzeń planują teraz nawet państwa, w których do tej pory nie obowiązywały niemal żadne, jak np. Szwecja.

NFZ, Narodowy Fundusz Zdrowia, minister zdrowia, Adam Niedzielski, szef NFZ, Filip Nowak, pandemia, medycyna, ograniczenie planowanych zabiegów, zabiegi medyczne, hospitalizacja, Covid-19, koronawirus,

Wielu ludzi oczekujących na zabieg w Polsce będzie zmuszonych czekać jeszcze dłużej

Nic więc dziwnego, że nasz rząd również szuka sposobu na zapanowanie nad bieżącą sytuacją. W ramach tych prób rozważane jest m.in. wprowadzenie tzw. obostrzeń regionalnych, tym bardziej, że patrząc na mapę zachorowań można zauważyć, iż w niektórych regionach Polski sytuacja jest gorsza niż w innych.

Najwyraźniej widać to po rosnącej liczbie chorych na Covid-19, którzy wymagają hospitalizacji i stałej opieki medycznej, w związku z czym polska służba zdrowia jest coraz mniej wydolna. Tracą na tym nie tylko zarażeni koronawirusem, ale wszyscy wymagający pomocy specjalistów, a najlepszym tego przykładem są nowe wytyczne dotyczące planowanych zabiegów.

Ograniczenie planowanych zabiegów

Jak wynika z informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie Narodowego Funduszu Zdrowia oraz wypowiedzi szefa NFZFilipa Nowaka, pacjenci czekający na zabiegi muszą uzbroić się w cierpliwość i wytrwałość. Okazuje się bowiem, że z polecenia ministra zdrowiaAdama Niedzielskiego, planowane zabiegi medyczne wymagające asysty anestezjologicznej oraz pozostania w placówce medycznej mają zostać ograniczone do minimum. W związku z tym, zabiegi nie wymagające natychmiastowego przeprowadzenia zostaną w większości odwołane lub przełożone na bliżej nieokreślony termin. Wyjątek stanowi diagnostyka i leczenie chorób nowotworowych.

NFZ, Narodowy Fundusz Zdrowia, minister zdrowia, Adam Niedzielski, szef NFZ, Filip Nowak, pandemia, medycyna, ograniczenie planowanych zabiegów, zabiegi medyczne, hospitalizacja, Covid-19, koronawirus,

Przez pandemię cierpią wszyscy pacjenci, również nie cierpiący na Covid-19

Jak poinformowano, głównym powodem tych decyzji jest brak miejsc oraz personelu medycznego w szpitalach, co spowodowane jest dużą ilością chorych na Covid-19. Jak więc widać, pandemii odbija się na zdrowiu wszystkich pacjentów, nie tylko tych zakażonych koronawirusem, a nasz system zdrowia nie jest w stanie nad tym zapanować.

Warto też wspomnieć, że nie jest to jedyna decyzja ministerstwa zdrowia podjęta w ostatnich dniach w związku z pandemią. Wprowadzono także zmiany dotyczące teleporad i tego, kto może z nich korzystać.