NHK usprawnia technologie telewizyjne

W studiu telewizyjnym przyszłości opracowywanym przez japońskiego nadawcę NHK praca telewizyjna ma stać się łatwiejsza. Pierwszym elementem jest wprowadzenie zrobotyzowanych kamer.

Pożądane ujęcia zaprogramowane są w komputerze monitorującym, który śledzi także obraz nadsyłany prze kamerę operowaną ręcznie. Jeśli jej operator złapie ujęcie podobne do tego z kamery-robota, komputer to zauważa i zmienia kąt kamer prowadzonych przez siebie aby dać realizatorowi większy wybór.

NHK skupia się także na poprawie innych elementów kompozycji obrazu. W programach telewizyjnych obrazy na żywo są często nakładane na tło generowane przez komputer. Z reguły polega to na postawieniu prezentera na niebieskim tle blueboxa i wprowadzeniu tła w miejsce powierzchni o tym kolorze. Jest to często niedokładne, co oznacza, że prezenter nie może nosić odcieni niebieskiego. NHK pozbywa się problemu za pomocą światła podczerwonego.

Okrąg wokoło kamery emituje podczerwień, która odbija się od paneli za prezenterkami. Światło to jest zauważane przez kamerę podczerwieni zamontowaną do obiektywu. Komputer korzysta z tego obrazu aby dokładnie połączyć z filmowanymi postaciami. NHK uważa, że światło podczerwieni jest bardziej dokładne niż kluczowanie chroma. Oznacza to także, że prezenter nie ma ograniczeń co do stroju.

Obecnie inteligentne studio opracowywane jest przez Laboratoria Badań Naukowych i Technicznych NHK w Tokio.

Więcej w materiale wideo.