NPD: Gracze nieświadomi ogromnej funkcjonalności konsol

Bardzo ciekawe wyniki badań przedstawiła ostatnio firma NPD. Otóż okazuje się, że duża część użytkowników konsol jest nieświadoma ogromnej funkcjonalności swoich maszyn. Większość graczy nie wykazuje w ogóle zainteresowania wieloma opcjami 'nowej generacji' i zwyczajnie z nich nie korzysta.

Raport mówi, że użytkownicy PlayStation 3 są znacznie mniej skłonni do korzystania z takich udogodnień jak ściąganie gier i oprogramowania z sieci, niż użytkownicy Xbox'a 360. Co więcej jedynie 37% fanów konsoli Sony zdaje sobie sprawę z tego, że gry wydane na maszyny PS1 oraz PS2 są również kompatybilne z jej najnowszą wersją.

Ciekawe jest również to, że znakomita większość posiadaczy konsol DS oraz PSP w pełni korzysta ze wszystkich zawartych tam funkcji. Najlepiej jednak prezentuje się pod tym względem konsola DS. To właśnie największa procentowo ilość fanów tej maszyny korzysta z opcji gier typu on-line.

Specjaliści traktują te wyniki z pewnym przymrużeniem oka. Sposobów na interpretację owych badań jest wiele. Jednym z nich jest teza, że użytkownicy nie wiedzą o pewnych funkcjach swoich maszyn bo zwyczajnie nie chcą i nie potrzebują o nich wiedzieć. Kupując konsolę jednej czy drugiej firmy oczekują od niej perfekcyjnej wydajności, niezawodności, świetnych gier i dobrej zabawy. Nie szukają możliwości połączenia z Internetem czy np. funkcji sterowania domem. Chcą grać, a zamiast dobrych gier dostają coraz to nowsze, w większości nieprzydatne, bajery.

Rynek konsol rządzi się jednak swoimi prawami. Zobaczymy jak to będzie z funkcjonalnością sprzętu i poziomem sprzedaży w przyszłości..