NSA pomogła zabezpieczyć Vistę?

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (National Security Agency - NSA) pomogła Microsoftowi w opracowaniu zabezpieczeń systemu Windows Vista - przyznali przedstawiciele koncernu z Redmond. System ma być dzięki temu bezpieczniejszy - jednak udział NSA w pracach nad tak popularnym oprogramowaniem budzi niepokój organizacji walczących o respektowanie prywatności obywateli...

Pracownicy NSA byli odpowiedzialni m.in. za opracowanie takiej konfiguracji systemu, która spełniałaby wymagania amerykańskiego Departamentu Obrony.

Rzecznik NSA, Ken White, poinformował, że agencja nie pierwszy raz pomogła prywatnej firmie w zakresie bezpieczestwa systemu operacyjnego - aczkolwiek po raz pierwszy przedstawiciele NSA zaangażowali się w prace nad tak popularnym oprogramowaniem jak Windows. Zdaniem White'a udział Agencji Bezpieczeństwa Narodowego w pracach na zabezpieczeniem systemu potwierdza, że Vista jest bezpieczna i spełnia wymagania stawiane systemom operacyjnym przez instytucje rządowe.

Warto przypomnieć, że NSA już wcześniej przygotowywała specjalne przewodniki dla użytkowników, zawierające porady jak najlepiej zabezpieczyć systemy Windows XP oraz Windows 2000. Agencja konsultowała też opracowanie Vista Security Guide, dostępne na stronach Microsoftu.

Przedstawiciele Microsoftu nie podali szczegółowych informacji na temat udziału NSA w pracach nad zabezpieczeniem Windows - w opublikowanym przez koncern oświadczeniu czytamy, że firma zwracała się z prośbą o uwagi dotyczące zabezpieczeń Visty do wielu różnych agencji rządowych i organizacji - m.in. NSA, NATO czy NIST (National Institute of Standards and Technology).

"Tylna furtka" dla rządu?

"Sądzę, że mamy powody do obaw" - mówi Marc Rotenberg, szef działającego przy fundacji Electronic Frontier Foundation centrum informacyjnego EPIC (Electronic Privacy Information Center). "Dość niepokojąco brzmi informacja, że rządowa agencja szpiegowska współpracuje z producentem najpopularniejszego oprogramowania na rynku - tym bardziej, że NSA już kiedyś interesowała się możliwością uzyskania dostępu do komputerów użytkowników popularnych systemów operacyjnych"" - tłumaczy Marc Rotenberg.

Ken White z NSA zdecydowanie zaprzecza takim sugestiom. "Pomagając w zabezpieczeniu systemu operacyjnego po prostu realizujemy jeden z podstawowych celów naszej działalności. NSA kojarzy się wszystkim ze szpiegowaniem i agentami - podczas gdy naszym równie ważnym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa informacji" - mówi White.