NSA rekrutuje za pomocą szyfru

Co byście pomyśleli, widząc wiadomość na Twitterze, zaczynającą się od wyrazów "tpfccdlfdtte", a potem składającą się z kilku podobnych zlepek? Ktoś się upił? Przypadkowo wciśnięte klawisze? Jak się okazuje, to wiadomość rekrutacyjna od NSA.

Ten tweet od NSA został "wyćwierkany" w poniedziałek i od razu stał się przedmiotem dyskusji i kpin w sieci. Pojawiły się także teorie, że przypadkowo udostępniony został tajny kod używany przez agencję lub też była to zaszyfrowana wiadomość. W tym drugim przypadku od razu prognozowano dziesiątki rozmaitych odbiorców - od szpiegów NSA rozsianych po całym globie po terrorystów. I rzeczywiście - była to zaszyfrowana wiadomość, ale dzięki powszechnie dostępnym programom do rozszyfrowywania tego typu zagadek okazało się, że jest to... ogłoszenie zachęcające do pracy w NSA.

NSA rekrutuje za pomocą szyfru

Tweet od NSA

Tłumaczenie tego, co widzicie powyżej, brzmi: "Chcesz wiedzieć, jak to jest pracować dla NSA? W każdy majowy poniedziałek podajemy informacje, jak podjąć pracę przy ochronie naszego narodu". Jak sugeruje to sam sposób prezentacji tej oferty, poszukiwani są ludzie, którzy znają się na szyfrowaniu i kodach - co potwierdziła sama NSA. Warto dodać, że agencja ma na liście płac nieznaną ilość hakerów i ekspertów od bezpieczeństwa, którzy raz do roku spotykają się w Las Vegas na tajnej konferencji DefCon. Do samego kodu wracając, w tym roku były już dwa podobne tweety (jeden w dzień św. Patryka). Tak czy owak trzeba przyznać, że to dość ciekawy sposób rekrutacji.