NSS Labs: IE9 beta - najlepsza skuteczność w blokowaniu malware

Najnowszy raport NSS Labs pokazuje, że Internet Explorer 9 beta radzi sobie nawet z 99 proc. ataków wykorzystujących techniki inżynierii społecznej do rosyłania złośliwego oprogramowania. Konkurencja jest daleko w tyle, ale ranking budzi wątpliwości.

Złośliwe oprogramowanie (ang. malware) to najczęstsze zagrożenie czyhające na internautów. Hakerzy tworzą aplikacje, które podszywają się m.in. pod programy antywirusowe. Kaspersky Lab informuje, że codziennie w sieci pojawia się do 50 000 złośliwych aplikacji.

Według NSS Labs, aż 99 proc. z nich potrafi wykryć IE9 beta - lider najnowszego raportu firmy. Co ciekawe, na drugim miejscu znajduje się Internet Explorer 8, który wykrywa 90% zagrożeń.

Zobacz również:

IE9 beta swój wynik zawdzięcza m.in. rozwinięciu opcji SmartScreen o reputację aplikacji i poprawkom w kontroli reputacji adresów URL. Niebawem, w wersji Internet Explorer 9 RC pojawi się również blokada antyszpiegowska Tracking Protection.

Testy NSS Labs mało wiarygodne?

IE9 beta aż za dobrze radzi sobie w teście bezpieczeństwa NSS Labs. Raport pokazuje, że Firefox 3.6 wykrywa tylko 19% zagrożeń, Safari 5 - 11%, Chrome 6 - 3%, a Opera 10 nie radzi sobie nawet z 1 proc. ataków.

Konkurenci IE już w kwietniu 2010 r. zwracali uwagę, że NSS Labs nie jest wcale niezależną firmą, lecz przybudówką Microsoft. Opera Software pisała nawet: Raport jest sponsorowany przez MS i nie zgadzamy się ani z jego metodologią, ani z płynącymi z niego wnioskami.

Więcej w tej sprawie piszemy w artykule pt. "Test bezpieczeństwa przeglądarek NSS Labs mało wiarygodny".


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: