NVDVD 2.0

Niekwestionowany lider na rynku kart graficznych - NVIDIA - opracował programowy odtwarzacz DVD.

Niekwestionowany lider na rynku kart graficznych - NVIDIA - opracował programowy odtwarzacz DVD.

Kilka lat temu najpopularniejsze były sprzętowe dekodery MPEG-2, ale dzisiaj moc obliczeniowa komputerów jest na tyle duża, że praktycznie każdy komputer PC czy Mac bez problemów poradzi sobie z dekodowaniem materiału DVD na drodze programowej. Najpopularniejsze programy do odtwarzania filmów DVD to znakomite aplikacje WinDVD i PowerDVD. Teraz dołączył do nich trzeci, nie znany wcześniej gracz - NVDVD 2.0.

Dwójka w nazwie sugeruje, że to kolejna już edycja tego programu. Tak jednak nie jest, bowiem wersja 1.0 nigdy nie trafiła do dystrybucji. Jako że Nvidia ma pozycję niemal monopolisty na rynku procesorów graficznych, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż właśnie taki układ znajduje się w komputerach większości użytkowników. Jest to o tyle istotne, że w takiej sytuacji gros zadań związanych z dekodowaniem filmów przejmuje wydajny układ graficzny.

Ważne jest także to, że NVDVD korzysta również ze sprzętowego wsparcia dekodowania, które oferują procesory graficzne ATI i Intela (wbudowane w niektóre płyty główne).

Interfejs programu jest bardzo przejrzysty i efektowny, lecz jeśli komuś by nie odpowiadał, to można go zamienić, wgrywając inną "skórkę". Program wraz z plikami pomocy ma polski interfejs, co dodatkowo uprzyjemnia jego obsługę. Aplikacja nie tylko pozwala na odtwarzanie płyt DVD, ale również praktycznie wszystkich rodzajów komputerowych plików wideo i audio (w tym DivX, MP3 czy WMF). Program może również służyć do przeglądania fotografii.

Ciekawa jest funkcja pozwalająca na zaznaczenie określonego fragmentu filmu i przesłanie informacji o danym przedziale czasowym za pośrednictwem poczty elektronicznej. Osoba, która odbierze taką wiadomość, jeśli tylko ma zainstalowany program NVDVD i ten sam film, klikając na wysłaną przez nas zakładkę, od razu zostanie przeniesiona do zaznaczonego fragmentu. Jeśli chodzi o stronę dźwiękową, to NVDVD dekoduje materiał DD 5.1 oraz DPL II. Nagrania DTS muszą być dekodowane w zewnętrznym dekoderze.

Informacje

Typ programowy odtwarzacz DVD

Cena 40 USD

Dystrybutor Nvidia,http://www.nvidia.com

Funkcje dekodowanie DD 5.1, DPL II, rozbudowane regulacje obrazu i dźwięku, ustawienie częstotliwości odcięcia dla kolumn satelitarnych, odtwarzanie plików multimedialnych audio i wideo, zakładki, symulacja dźwięku przestrzennego w słuchawkach (Dolby Headphone)