NVIDIA: CUDA zamiast superkomputerów

NVIDIA udostępniła dziś wersję beta pakietu SDK i kompilatora C stanowiącego element inicjatywy Compute Unified Device Architecture (CUDA). Dzięki tym narzędziom deweloperzy stworzą aplikacje, które układ GPU na karcie graficznej uznają za kolejny, bardzo wydajny koprocesor.

Dzięki specjalnym bibliotekom i sterownikowi CUDA rzeczywistością stanie to, o czym dotychczas z rzadka tylko mogliśmy usłyszeć przy okazji projektów rozwijanych na uniwersytetach. W programach wymagających wyjątkowej mocy obliczeniowej, możliwe będzie uzupełnienie koprocesora przez wydajniejsze jednostki przetwarzania znajdujące się na karcie graficznej.

Technologię podobną do CUDA zaprezentowało niedawno ATI w inicjatywie Close to Metal (CTM). Jednak w tym przypadku firma udostępniła tylko informacje na temat zbiorów instrukcji obsługiwanych przez GPU. Programistom dano wolną rękę podczas tworzenia własnych bibliotek, interfejsów, sterowników, kompilatorów itp. Obydwa podejścia mają swoje wady i zalety.

Jak spekulują redaktorzy portalu ArsTechnica, obydwie korporacje liczą na to, że uda im się zbudować bazę aplikacji wykorzystujących GPU zanim na rynek wydajnych układów graficznych wkroczy Intel.

Warto zajrzeć: "New NVIDIA compiler lets developers offload math functions to GPU" (w języku angielskim)