NVIDIA G84 na AGP już w kwietniu

NVIDIA wprowadzi do sprzedaży karty graficzne zgodne z DirectX 10 i pracujące na złączach AGP. Karty z układami o nazwie kodowej G84 mają zastąpić modele 7600 GS AGP w niszy niedrogich i względnie wydajnych kart dla użytkowników ze starszymi płytami głównymi.

Nowe, planowane na kwiecień karty, przeznaczone będą dla tych wszystkich użytkowników komputerów, których nie najmłodszy już sprzęt jeszcze działa i nie mają oni ochoty na jednoczesną wymianę płyty głównej, procesora, karty graficznej i pamięci tylko z tego powodu, iż chcą korzystać z dobrodziejstw DirectX 10. G84 obsługuje Shader Model 4 oraz inne nowości, które pojawiły się wraz z premierą systemu Windows Vista. Dotychczas, żadna karta Nvidii obsługująca DirectX 10 nie była przeznaczona dla posiadaczy starszych .

Wydaje się, że jeżeli NVIDIA nie ustanowi na karty zbyt wysokich cen, mogą się one cieszyć sporym powodzeniem. Modele GeForce 7600 GS kosztują obecnie około 400-500 złotych. Jeżeli karty oparte o rdzeń G84 mają je zastąpić, ich cena powinna byc do tego zbliżona.