NVIDIA G84 na AGP już w kwietniu

NVIDIA wprowadzi do sprzedaży karty graficzne zgodne z DirectX 10 i pracujące na złączach AGP. Karty z układami o nazwie kodowej G84 mają zastąpić modele 7600 GS AGP w niszy niedrogich i względnie wydajnych kart dla użytkowników ze starszymi płytami głównymi.

Nowe, planowane na kwiecień karty, przeznaczone będą dla tych wszystkich użytkowników komputerów, których nie najmłodszy już sprzęt jeszcze działa i nie mają oni ochoty na jednoczesną wymianę płyty głównej, procesora, karty graficznej i pamięci tylko z tego powodu, iż chcą korzystać z dobrodziejstw DirectX 10. G84 obsługuje Shader Model 4 oraz inne nowości, które pojawiły się wraz z premierą systemu Windows Vista. Dotychczas, żadna karta Nvidii obsługująca DirectX 10 nie była przeznaczona dla posiadaczy starszych płyt głównych.

Wydaje się, że jeżeli NVIDIA nie ustanowi na karty zbyt wysokich cen, mogą się one cieszyć sporym powodzeniem. Modele GeForce 7600 GS kosztują obecnie około 400-500 złotych. Jeżeli karty oparte o rdzeń G84 mają je zastąpić, ich cena powinna byc do tego zbliżona.