NVIDIA Optimus w notebooku ASUS UL50Vf z hybrydową grafiką

Karta graficzna i zintegrowany układ graficzny w jednym notebooku to nie nowość. Nowością jest za to technologia NVIDIA Optimus, która obsługuje hybrydową konfigurację automatycznie, bez angażowania w to użytkownika. Działa to doskonale, oszczędza baterie i w końcu pozwala na pełne wykorzystanie "grafiki".


ASUS UL50Vf to pierwszy na świecie notebook wykorzystujący technologię NVIDIA Optimus, będącą nowoczesnym i inteligentnym następcą technologii HybridPower, która pozwalała na ręczne przełączanie pomiędzy zintegrowaną, a zewnętrzną kartą graficzną. Ręczne przełączanie układów graficznych było znane już od 2007 roku, jednak w praktyce okazało się średnio udanym pomysłem.

Badania przeprowadzone przez NVIDIĘ wskazały, że ponad 90% użytkowników dysponujących notebookami z HybridPower w ogóle nie korzystało z tej funkcjonalności. Natomiast części użytkowników, którzy korzystali z funkcji nie udawało się przełączyć pomiędzy kartami (np. gdy podczas uruchomionej gry, nawet Sapera z Windows, przełączyliśmy grafikę na dodatkową, w rzeczywistości przełączenie nie następowało, a użytkownik nie otrzymywał odpowiedniej informacji zwrotnej). Dodatkowym minusem był czas przełączania, które zajmowało od 5 do 10 sekund.

Testowany notebook ASUS-a wyposażony jest w energooszczędny procesor SU7300, zintegrowaną kartę graficzną Intela GMA4500 HD i zewnętrzną NVIDII G 210M.

NVIDIA Optimus

NVIDIA Optimus w notebooku ASUS UL50Vf z hybrydową grafiką

Notebook ASUS UL50Vf to pierwszy testowany przez nas komputer z technologią NVIDIA Optimus.

Technologia NVIDIA Optimus potrafi inteligentnie zarządzać podsystemem graficznym, uruchamiając zewnętrzną kartę graficzną NVIDII lub zintegrowany układ Intela. Spotkamy ją w układach graficznych 200 M i 300 M, także w przyszłych Fermi i kolejnej odsłonie platformy ION.

Jak działa w praktyce? Gdy gramy i potrzebujemy wydajności zewnętrznej karty graficznej, zostaje ona ustawiona automatycznie jako aktywna, a gdy zaczynamy pracować z mniej wydajnymi aplikacjami notebook sam przełącza się na wbudowany układ graficzny Intela. To wygodna alternatywa dla wcześniejszej technologii HybridPower, która wymagała ręcznego przełączania pomiędzy zintegrowaną, a zewnętrzną kartą graficzną. Teraz ten proces wykonuje się bez naszej ingerencji na tyle inteligentnie, że np. w teście PCMark Vantage, który sprawdza wydajność pracy z aplikacjami biurowymi zewnętrzna karta graficzna jest wyłączona, a gdy przechodzi do testu obróbki materiałów multimedialnych, automatycznie uruchamiana jest szybsza zewnętrzna karta graficzna.

Technologia ta znajduje zastosowanie nie tylko gdy gramy, ale również gdy oglądamy filmy, obrabiamy materiały multimedialne, a nawet przeglądamy strony internetowe z filmami. Co istotne przy automatycznych ustawieniach spisuje się znakomicie. Poza specjalnymi profilami do uruchomienia Optimusa wystarczy każde odwołanie się aplikacji do funkcji DirectX lub DXVA (w przypadku odtwarzania filmów). Także programy korzystające z technologii CUDA automatycznie aktywują dodatkowy układ graficzny.

W sterownikach karty graficznej znajdują się też dodatkowe profile, które pozwalają przypisać do danego programu lub gry odpowiednią kartę graficzną. Są one stale aktualizowane i pobierane automatycznie z Internetu na podobnej zasadzie jak aktualizacje baz danych w aplikacjach antywirusowych.

Dla tych wszystkich którzy chcą się upewnić, która karta graficzna jest wykorzystywana przez notebook, NVIDIA udostępniła niewielki programowy gadżet, który informuje nas o włączeniu i wyłączeniu zewnętrznej karty graficznej (NVIDIA Test Tool).

Optimus to rozwiązanie sprzętowo-programowe. W domenie sprzętowej NVIDIA wprowadziła tzw. Optimus Copy Engine (za pośrednictwem szyny PCI Express przesyła dane z bufora ramki GPU do pamięci systemowej, z którą współpracuje zintegrowany układ graficzny). Zwalnia on producentów notebooków z konieczności stosowania sprzętowych dodatkowych elementów służących przełączaniu układów graficznych.

ASUS UL50Vf w szczegółach

NVIDIA Optimus w notebooku ASUS UL50Vf z hybrydową grafiką

Choć przełączanie automatyczne grafiki zewnętrznej i zintegrowanej podczas testów odbywało się bez problemów, to użytkownik jeśli chce może w panelu sterowania NVIDII samodzielnie określić scenariusze pracy podsystemu graficzne dla każdej aplikacji.

Doskonałe wrażenie robi dobrze wykonana obudowa o obłych kształtach i zwężającym się profilu dzięki, któremu komputer wydaje się o połowę cieńszy niż jest w rzeczywistości. Asus UL50Vf ma też praktyczną, sztywną klapkę chroniącą matrycę, wykonaną ze szczotkowanego aluminium i stylowe wnętrze wykończone na wysoki połysk.

Duże rozmiary obudowy umożliwiły zamontowanie klawiatury z częścią numeryczną o wymiarach 34x10,5 cm (dł./szer.) o bardzo wygodnych płaskich klawiszach. Touchpad również jest spory (8x5 cm - dł./szer.) - zintegrowano go z obudową i ma chropowatą powierzchnię. Zastosowany ekran o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości 1366x768 pikseli to konstrukcja z podświetleniem diodami LED.

Na szczególną uwagę zasługuje specjalna konstrukcja obudowy, która w miejscach gdzie najczęściej opieramy dłonie powinna być chłodna nawet przy długotrwałym obciążeniu notebooka (technologia Ice Cool Palm Rest) to spore osiągnięcie zważywszy na dosyć niski profil obudowy UL50Vf. Tuż nad klawiaturą znajdują się dwa dodatkowe przyciski: prawy służy do włączania komputera, lewy do szybkiego wyboru profilu zasilania oraz uruchamiania wbudowanego systemu Express Gate ASUSA (odmiana Linuksa), który umożliwia szybki dostęp do Internetu, poczty (czas uruchomienia to ok. 10 sekund) bez konieczności włączania Windows 7.