NVIDIA Tegra 4 GPU może być wydajniejszy od grafiki Apple iPada 4

Serwis AnadTech spróbował oszacować wydajności GPU najnowszej mobilnej platformy NVIDII, czyli Tegry 4.

Podczas zakończonych niedawno targów CES mieliśmy okazję przyjrzeć się najnowszej mobilnej platformie NVIDII. Tegra 4, bo o niej oczywiści tutaj mowa, dysponuje czterema rdzeniami Cortex-A15 (1,9 GHz) oraz dodatkowym rdzeniem pomocniczym pracującym z zegarem 700 - 800 MHz. Jeżeli chodzi o GPU jest nim GeForce wyposażony w 72 rdzenie, który jednakże niestety podobnie jak w przypadku Tegry 3 nie cechuje zunifikowana architektura.

NVIDIA zadeklarowała, że zastosowanie nowszych, wydajniejszych rdzeni oraz układu graficznego spowodowało znaczne zwiększenie wydajności platformy: 2,6x dla CPU i 6x dla GPU.

Czy jednak tak faktycznie jest, przynajmniej jeżeli chodzi o GPU?

W poprzednim tygodniu w sieci pojawił się test GLBenchmark 2.5 (Egypt HD) Tegry 4, którego wyniki nie były jednak, delikatnie mówiąc, zbyt dobre. NVIDIA wydała wówczas oświadczenie, że dotyczyły one układu korzystającego ze starszej wersji krzemu oraz pracującego ze znacznie niższymi niż docelowo zegarami.

Wydajnością grafiki Tegry 4 postanowił się więc zająć serwis AndTech, który opierając się na szczegółowych danych ujawnionych przez NVIDIĘ spróbował oszacować jej możliwości dochodząc do wniosku, że może ona być szybsza od układu PowerVR SGX 554MP4 wykorzystywanego przez Apple A6X:

- Tegra 4: 74,8 gigaflopsów

- A6X: 71,6 gigaflopsów

Wydaje się więc, że Tegra 4 może być obecnie liderem pod względem wydajności GPU. Wkrótce jednak może się to zmienić, gdy więcej dowiemy się na temat nowego GPU stosowanego w najnowszym układzie Snapdragon 800.