NVIDIA: branża gier PC ma się dobrze

Trzeci kwartał 2011 roku był całkiem dobry dla NVIDI, a jej przychody wzrosły o 4,9 procent w stosunku do drugiego kwartału. Okazuje się jednak, że głównym tego sprawcą nie były układ Tegra dla smartfonów i tabletów, a karty graficzne, których możliwości wykorzystują gracze na pecetach.

NVIDIA

W ostatnim czasie często pojawia się opinia, że gry PC to już przeżytek i nie wytrzymują konkurencji z konsolami i platformą mobilną. Wyniki finansowe NVIDII pokazują jednak, że sytuacja wygląda nico inaczej. Dział kart graficznych firmy, kupowanych głównie przez osoby pragnące lepszych doznań w grach PC, zanotowały wzrost przychodów o 23 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału 2011 roku.

Prezes NVIDII, Jen-Hsun Huang mówi, że wcale go to nie dziwi. Tłumaczy on, że dzieje się tak zawsze w drugiej części cyklu życiowego najważniejszych konsol na rynku. Technologia PC jest stale udoskonalana, a kilkuletnie konsole mają już swoje ograniczenia i dlatego gracze żądni nowych i lepszych wrażeń skłaniają się wtedy do pecetów i inwestują w karty graficzne oraz inne podzespoły.

Gorszą wiadomością dla NVIDII jest natomiast fakt, że coraz głośniej mówi się prezentacji nowej generacji konsol Microsoftu, Sony i Nintendo. Ta ostatnia firma zapowiedział nawet, że konsola Wii U pojawi się na rynku już w 2012 roku. Nowy Xbox może natomiast zostać zaprezentowany podczas targów CES w styczniu lub na E3 w czerwcu 2012 roku.