NVIDIA celuje w środek

GeForce 9600 GT ma być bronią na Radeona HD 3850, który obecnie oferuje najlepszy stosunek ceny do wydajności w segmencie niedrogich kart dla graczy.

Wraz z nowym GPU NVIDIA pokazała wiele ciekawych produktów i technologii, które wkrótce zagoszczą w notebookach i komputerach biurowych. Jedną z nowości jest Hybrid SLI, znane dotychczas jako metoda zwiększania wydajności generowania grafiki 3D dzięki współpracy procesorów graficznych. Teraz rozwinięto pomysł i opracowano metodę GeForce Boost na wspólne działanie specjalizowanej karty graficznej z układem graficznym zintegrowanym z chipsetem płyty głównej. Technologia ma sprawdzać się w wypadku zwiększania prędkości grafiki 3D tworzonej przez tanie karty graficzne serii GeForce 8400 i 8500. Wtedy, według NVIDII, można liczyć na przyrost prędkości wyświetlanych klatek o nawet 40 procent. Przy szybszych kartach, GeForce 8600 i 8800, GeForce Boost nie sprawdza się, lepiej skorzystać z drugiej funkcji, wchodzącej w skład Hybrid SLI - HybridPower. Jej działanie polega na możliwości przełączania trybu pracy podsystemu graficznego w celu oszczędzania energii. Użytkownik zestawu dwóch kart pracujących w trybie SLI podczas grania skorzysta z pełnej ich mocy, natomiast przy korzystaniu z aplikacji biurowych czy surfowaniu w Internecie może karty całkowicie wyłączyć i przekazać wyświetlanie obrazu zintegrowanemu z chipsetem rdzeniowi graficznemu. Na razie przełączanie odbywa się ręcznie (specjalna aplikacja), natomiast w przyszłości ma być automatyczne. Każda płyta główna obsługująca technologię Hybrid SLI będzie wyposażona w wyjście monitorowe DVI, do którego podłączamy monitor. Bez względu na to, czy obraz generowany jest przez karty graficzne, czy zintegrowany rdzeń graficzny, sygnał do monitora popłynie właśnie stąd.

Nowe funkcje, nowe chipsety

Wraz z nowymi funkcjami NVIDIA wprowadza do oferty nowe chipsety płyt głównych. Technologie Hybrid Power i GeForce Boost są obsługiwane przez nForce 780a SLI, nForce 750a SLI i GeForce 8200 (zintegrowany rdzeń graficzny). Wersja nForce 730a obsługuje jedynie GeForce Boost. Producent zrezygnował za to z Hybrid Power, uznając, że w tanich płytach głównych, dla których przewidziano ten chipset, nie będą instalowane droższe i wykazujące wyższe zapotrzebowanie na prąd karty graficzne. Nowe chipsety na razie przeznaczone są do współpracy z procesorami AMD. W drugim kwartale 2008 roku mają pojawić się podobne chipsety do procesorów Intela. W ofercie NVIDII najlepszy będzie przeznaczony do Intela chipset nForce 790i Ultra SLI. Znajdziemy go w najdroższych płytach głównych (w cenie powyżej 1000 zł) dla najbardziej wymagających graczy. Będzie współpracował z pamięciami DDR3 i pozwoli na uzyskanie najlepszych rezultatów podczas podkręcania procesorów.