NVIDIA nForce2 - szybki chipset do płyt AMD

Mamy nowego lidera wydajności wśród chipsetów do procesorów AMD. Jest to nForce2 NVIDII.


Mamy nowego lidera wydajności wśród chipsetów do procesorów AMD. Jest to nForce2 NVIDII.

Przez dłuższy czas w segmencie płyt AMD działo się niewiele. Firmy pokazywały nowe modele, najczęściej wyposażone w chipsety VIA KT333. W ostatnich miesiącach nastąpiło pewne ożywienie, bo na rynek trafiły wersje z nowymi układami KT400. Wniosły sporo nowinek na nieco już zakurzoną platformę AMD. Nie oznacza to jednak, że pod względem wydajności coś się poprawiło. Niestety, kto liczył na znaczne zwiększenie osiągów pecetów z procesorami AMD, wyposażonych w szybkie pamięci DDR400 czy karty AGP 8x, bardzo się zawiódł. Na razie pożytek z owych dodatków jest praktycznie żaden. Co więcej, podwojenie przepustowości szyny wewnętrznej V-Link łączącej oba mostki chipsetów VIA również nie przyniosło oczekiwanych efektów. Płyty pracują więc tak samo szybko, jak zbudowane na chipsetach KT333, tyle że ich potencjał jest, oczywiście, większy. Dotyczy to szczególnie szyny AGP 8x, która obecnie nie jest należycie wykorzystywana. Nawet tak nowe i wymagające wobec sprzętu aplikacje, jak "Unreal Tournament 2003", nie pracują szybciej z szyną graficzną o podwojonej przepustowości. Zatem również interfejs AGP 8X na kartach graficznych jest aktualnie raczej ciekawostką niż niezbędnym wyposażeniem.

Nowy zawodnik w ringu

Wydajność i opłacalność

Wydajność i opłacalność

Na szczęście monotonię dominacji VIA zaburzył nowy chipset NVIDII - nForce2. Na razie mieliśmy okazję przyjrzeć się jego działaniu jedynie na płycie Asusa. Rezultat to pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej i wyraźne prowadzenie w kategorii wydajność. Zaznaczamy, że płyta zdobywa pierwsze miejsce w kategorii wydajności w obu możliwych trybach pracy. Pierwszy tryb to sytuacja standardowa, gdy na płycie zainstalowany jest jeden moduł pamięci. W drugim chodzi o dwukanałową obsługę pamięci DDR, która w nomenklaturze firmowej nazywa się TwinBank. W poprzedniej wersji chipsetu NVIDIA zmuszała użytkownika do instalacji modułów pamięci w pierwszym i trzecim banku na płycie - tylko wtedy TwinBank działał. Teraz możliwa jest praca z maksymalną wydajnością również przy pełnym, nieparzystym zagospodarowaniu banków pamięci. Maksymalna wydajność oznacza dwukrotny wzrost przepustowości 128-bitowej szyny pamięci. Podczas prac nad nForce2 opracowano nowy kontroler pamięci. Korzysta on z dwóch niezależnych 64-bitowych kontrolerów, dających w konsekwencji wspomnianą już 128-bitową przepustowość. Po zainstalowaniu akceptowanych przez NVIDIĘ modułów DDR400 (VIA nie zaleca ich stosowania) przepustowość może sięgnąć 2x3,2 GB/s, czyli 6,4 GB/s. Jest to imponujący zapas mocy, który najczęściej nie może być wykorzystany w praktyce z powodów ograniczeń architektury procesorów AMD. Chipset NVIDII wydaje się idealnym partnerem procesorów P4 Intela, takiej wersji układu raczej jednak nie zobaczymy, bo Intel nie zamierza dać NVIDII wymaganej licencji. Wkrótce również przedstawi własne podobne, dwukanałowe rozwiązanie. Będzie to chipset GraniteBay, przeznaczony do prostych serwerów i stacji roboczych.

Potencjał TwinBank może się jednak uwidocznić, gdy zainstalowanym na płycie chipsetem będzie wersja z wbudowanym rdzeniem graficznym GeForce4 MX. Wtedy z zapasu mocy skorzysta z pewnością część graficzna i wzrost wydajności podczas korzystania z kontrolera dwukanałowego może sięgać nawet kilkudziesięciu procent.

Tak czy inaczej, nawet z jednym modułem pamięci nForce2 pozostawia w tyle wszystkie płyty z KT400. Małe opóźnienia kontrolera RAM w nForce2 mają tu, jak widać, kluczowe znaczenie. Niestety, nForce2, tak jak jego poprzednik, jest drogi, co wpływa wyraźnie na ceny opartych na nim płyt głównych. Jeśli jednak jesteś maniakiem prędkości i zamierzasz wycisnąć ze swojego peceta maksimum wydajności, to wysoka cena nie powinna cię odstraszyć. Zachęca z pewnością doskonały mostek południowy, jedyny, który pozwala nie tylko na dekodowanie, ale również kodowanie w czasie rzeczywistym ścieżek audio w standardzie Dolby Digital 5.1. Ciekawostką jest instalowanie w najlepszych modelach płyt z nForce2 aż dwóch kontrolerów sieci lokalnych. To istotny dodatek dla osób pragnących utworzyć niewielką sieć lokalną.

Kłopotliwe pamięci

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

Producenci zachęcają, aby na ich płytach instalować coraz szybsze moduły pamięci. W praktyce szybki RAM może sprawić sporo kłopotów. Podczas testów zdarzało się, że płyta nie chciała wystartować z określonym modułem DDR, a z układem innego producenta nie sprawiała najmniejszych kłopotów. Podczas testu nie jest to wielki problem, bo laboratorium dysponuje dużą ilością pamięci każdego rodzaju. Jednak gdy kupisz płytę i pamięci w sklepie, a w domu okaże się, że oba elementy nie chcą współdziałać, możesz liczyć tylko na to, że sprzedawca wymieni pamięci na inny model, zatem przy zakupie spytaj o taką możliwość. Kłopoty mogą się zdarzać zarówno z płytami z chipsetami firmy VIA, jak i NVIDII. nForce2 jest dość kapryśny, jeśli chodzi o obsługę modułów w trybie TwinBank. Bez problemu pracuje praktycznie z każdym rodzajem modułów DDR266. Co innego, gdy zamontujesz w slotach szybsze moduły DDR333 czy 400. Jeśli każdy z nich pochodzi od innego producenta, to bardzo prawdopodobne, że system odmówi współpracy. Problemy za klientów najczęściej rozwiązuje samo życie, bo moduły DDR400 są obecnie tak drogie, że ich zakup trudno uznać za uzasadniony.

ATI do biura

I doczekaliśmy się! Po miesiącach ciszy, po hucznej premierze na targach CeBIT 2002 w końcu na płyty główne trafił pierwszy tego typu chipset ATI. A3 jest rozwiązaniem typowo biurowym. Zintegrowano w nim rdzeń graficzny Radeon 7000, a na płycie FlexATX zainstalowano maksymalną liczbę dodatków. Jest więc układ dźwiękowy - ale prosty, tylko 2-kanałowy AC'97 - kontroler sieci LAN oraz dające dobry obraz wyjścia telewizyjne. Wydajność układu jest bardzo słaba, bo wykorzystano w nim przestarzałą architekturę oraz np. przystosowano go do współpracy z pamięciami DDR266, a nie szybszymi DDR333. Mostek południowy kupiono od ALi i dlatego zainstalowano na płytach porty USB 2.0.

Asus A7N8X

Płyta jest idealna pod każdym względem. Wykonanie nie pozostawia nic do życzenia. Nietypowo rozmieszczono gniazda pamięci - dwa z nich są obok siebie, a trzecie wyraźnie oddzielono. Chodzi o to, aby użytkownik wiedział, że korzystanie z dwukanałowej obsługi DDR (czyli TwinBank), wymaga zamontowania co najmniej dwóch modułów RAM - w skrajnym banku i w dowolnym z dwóch ulokowanych obok siebie. Novum w stosunku do poprzedniej wersji jest to, że TwinBank działa nawet wtedy, gdy wszystkie trzy banki są zapełnione. Wcześniej nie było to możliwe. Ciekawostką, której nie znajdziesz w modelach opartych na chipsetach VIA czy SiS, są dwa kontrolery sieci LAN - własny NVIDII i firmowany przez 3Com. Wydaje się to dziwne, ale ma sens, bo płyta w takiej konfiguracji sprawdzi się jako domowy router do sieci lokalnych.

Kolejne ciekawostki kryją się w BIOS-ie. Można regulować napięcie praktycznie wszystkich istotnych elementów, dostępne są też regulatory częstotliwości taktowania np. szyny AGP. Minus to skokowa regulacja częstotliwości szyny systemowej. Płyta jedyna spośród testowanych oferowała wybór trybu AGP, co pozwoliło zbadać, czy są różnice w wydajności kart graficznych AGP 4x vs AGP 8x. Odpowiedź obecnie brzmi: nie ma żadnych. Oczywiście na płycie nie zabrakło kontrolera napędów SerialATA-150, stającego się powoli standardem. Tak jak z AGP 8x, pożytek z niego obecnie żaden, ale gdy tylko pojawią się odpowiednie dyski, będzie można się nim nacieszyć. Mostek południowy odpowiada m.in. za kodowanie i dekodowanie audio Dolby Digital 5.1. Pełnia szczęścia to cyfrowe wyjście elektryczne audio, którym można wyprowadzić zakodowany sygnał do zewnętrznego dekodera DD czy DTS. Wydajność? Najlepsza w teście.