NVIDIA przygotowuje nowe RTX, których nikt się nie spodziewał

Wszystko wskazuje, że już październiku NVIDIA wypuści do sprzedaży nowe karty graficzne GeForce.

fot. Dominik Kujawski/PCWorld.pl

Mimo że wszyscy wyczekują premiery kart opartych o rdzeń Ada Lovelace, czyli RTX serii 4000, NVIDIA ma zupełnie inne plany. Według najnowszych plotek wkrótce do sprzedaży mają trafić odświeżone produkty z serii RTX 3000. Nowe informacje pochodzą od użytkownika Twittera @Zed_Wang, lepiej znanego jako MEGAsizedGPU. Wszystko wskazuje ze jest to kolejny krok, aby zmniejszyć istniejące zapasy układów Ampere, zanim pojawi się seria RTX 4000. Biorąc pod uwagę, że te trzy odświeżone karty RTX 3000 mają zadebiutować rzekomo w październiku, trudno zatem oczekiwać premiery RTX 4000 w tym samym okresie.

Nowa wersja popularnego GeForce RTX 3060, który ma otrzymać wariant o pojemności 8 GB, a więc o 4 GB mniej niż aktualna specyfikacja. Mniejszy rozmiar pamięci oznacza również węższą magistralę 128-bitową i niższą przepustowość 240 GB/s (120 GB/s wolniej niż model 12 GB).

Zobacz również:

  • Nvidia RTX 4070 – wszystko, co wiemy, cena, gdzie kupić [18.08.2023]
  • GeForce RTX 4060 już w sprzedaży. Zgadniesz, jaką ma cenę?

Kolejną nowością jest RTX 3060 Ti, o którym mówi się, że zostanie wyposażony w pamięć GDDR6X. Nie należy spodziewać się znaczących zmian w specyfikacji rdzenia GA104. Jednak samo zastosowanie szybszej pamięci, zaowocuje większą przepustowością, co przełoży się na wyższą wydajność.

NVIDIA przygotowuje nowe RTX, których nikt się nie spodziewał

for. Dominik Kujawski /PCWorld.pl

Ostatnim wspominanym modelem jest RTX 3070 Ti. Ten miałby być wyposażony w rdzenie GA102 wcześniej wykorzystywane wyłącznie w najwydajniejszych kartach Amper. Zakładając, że ta karta miałaby tyle samo rdzeni CUDA, co oryginalny model oparty na rdzeniu GA104 (6144), oznaczałoby to, że aż 4608 rdzeni musiałoby zostać wyłączonych w największym układzie Ampere od NVIDII . Taka konfiguracja z pewnością nie będzie tak wydajna energetycznie jak oryginał.

Pozostaje pytanie czy nowe modele trafią do szerszej sprzedaży. Być może NVIDIA przygotowuje je wyłącznie pod rynek chiński bądź dla producentów OEM. Pozostaje oczekiwać na oficjalny komunikat od zielonych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: