NVIDIA ujawnia GeForce 4

NVIDIA przedstawiła długo oczekiwaną linię procesorów graficznych GeForce 4 składającą się z trzech podstawowych komponentów: GeForce4 Titanium, GeForce4 MX i GeForce4 Go.

W zeszłym tygodniu Apple oświadczyła, że główny komponent GeForce MX zostanie zainstalowany w profesjonalnych dwu-procesorowych modelach PowerMac G4, natomiast GeForce4 Ti wykorzystany zostanie jako opcja dla systemów PowerMac G4 'QuickSilver'. Linia GeForce4 składa się w istocie z pięciu oddzielnych chipów zaprojektowanych z myślą o maszynach stacjonarnych oraz trzech innych przeznaczonych dla konfiguracji przenośnych. Dwa modele GeForce4 Ti: 4600 i 4400 zapewniają odmienny poziom wydajności i są przeznaczone (odpowiednio) dla entuzjastów i profesjonalistów. Z kolei trzy różne modele GeForce4 MX skierowane są do przeciętnych użytkowników komputerów i producentów, a każdy z nich także oferuje inną wydajność i możliwości. Linia GeForce4 Go stworzona została natomiast z myślą o komputerach przenośnych i oferuje też trzy odmienne konfiguracje. Wszystkie układy stacjonarne GeForce4 wyposażone są w technologię Lightspeed Memory Architecture II, która zdaniem Tony'ego Tamasi z NVIDIA GPU Business, zapewnia dwukrotnie większą przepustowość pamięci od poprzednich modeli, wykorzystując wydajne mechanizmy kompresji oraz technikę 'Z-occlusion culling', która nie renderuje pikseli ukrytych przez inny obiekt 3D w scenie.

Z kolei Accuview Antialiasing Technology dostarcza ostrzejszych i przejrzystszych obrazów bez poszarpanych krawędzi. Seria układów GeForce4 Ti zaopatrzona została dodatkowo w engine nfiniteFX II, programowalny mechanizm pozwalający autorom gier tworzyć nowe poziomy szczegółów w animacjach postaci i krajobrazów. Specjalnie dla użytkowników komputerów PC, NVIDIA zastosowała 'nView', nową technologię pozwalającą pecetowcom podłączyć wiele monitorów do jednej karty dzięki zunifikowanej architekturze sterowników. Nowa rodzina chipów wyposażona została także w Video Processing Engine (VPE), który zapewnia sprzętowe kodowanie MPEG-2 oraz wiele innych funkcji przydatnych podczas odtwarzania sygnałów wideo i DVD.

http://www.nvidia.com


Zobacz również