NVIDIA - wzloty i upadki

NVIDIA wprowadza do sprzedaży swój najnowszy chipset nForce2, który ma wszelkie szanse, aby odnieść duży sukces. Z drugiej strony, po raz pierwszy od dawna pozostała w tyle za konkurencją na rynku układów graficznych.

NVIDIA wprowadza do sprzedaży swój najnowszy chipset nForce2, który ma wszelkie szanse, aby odnieść duży sukces. Z drugiej strony, po raz pierwszy od dawna pozostała w tyle za konkurencją na rynku układów graficznych.

Wprowadzając na rynek pierwszą wersję swojego chipsetu, NVIDIA popełniła kilka błędów, które sprawiły, że mimo niewątpliwych zalet technologicznych nie odniósł on wielkiego sukcesu. Między innymi producent miał problemy z terminowym dostarczeniem układów do wytwórców płyt głównych.

Tym razem jednak wiele wskazuje na to, że ulepszona wersja chipsetu, pod nazwą nForce2, stanie się poważnym wyzwaniem dla konkurencji, przede wszystkim dla firmy VIA. Od razu trzeba bowiem zaznaczyć, że NVIDIA kontynuuje politykę produkowania chipsetów wyłącznie do procesorów AMD, co do tej pory było właśnie domeną VIA.

Nowy chipset wprowadza kilka bardzo interesujących rozwiązań. Przede wszystkim obsługuje najnowsze, dwukanałowe pamięci DDR400 (i oczywiście wszystkie starsze). W dalszym ciągu nie udało się rozwiązać problemu polegającego na tym, że tryb dwukanałowy może być aktywny tylko przy dwóch układach pamięci, ale przy trzech już nie. Jednak w optymalnej konfiguracji maksymalna przepustowość pamięci wynosi aż 6,4 GB/s, podczas gdy - dla porównania - przepustowość modułów RDRAM800 to zaledwie 3,2 GB/s.

Kolejną nowością jest tryb pracy karty graficznej AGP 8X. Ulepszenie to zaprojektowano do przyszłych kart graficznych, użytkownicy dostępnych dzisiaj modeli nie odczują wzrostu wydajności, gdyż są one przystosowane co najwyżej do trybu AGP 4X. Jednak nowe modele, między innymi planowany NV30, będą w stanie zrobić doskonały użytek z większej przepustowości złącza.

Z chipsetem zintegrowany jest nowy układ graficzny NVIDIA GeForce4 MX. Rozwiązanie takie oznacza, że nowy chipset będzie mógł sprostać wymaganiom, jakie stawia większość współczesnych gier, a użytkownicy będą mogli ograniczyć wydatki na zakup komputera, rezygnując z oddzielnej karty graficznej.

Nowy chipset jest w pełni przystosowany do multimedialnych wyzwań. Obsługuje sześć portów USB 2.0 i dodatkowo FireWire. Pozwala także zainstalować na płycie głównej aż dwa porty sieciowe 10/100 Mb, co bardzo się przydaje, gdy chce się jednocześnie podłączyć komputer do Internetu (np. przez modem operatora telewizji kablowej) i do pozostałych komputerów w swojej sieci lokalnej. Ostatnia istotna nowość to układ dźwiękowy zintegrowany z mostkiem południowym. Jest on w pełni zgodny z DirectX 8.0, potrafi sprzętowo dekodować dźwięk Dolby Digital 5.1 i wysyłać zdekodowany sygnał na wyjście S/PDIF.

Jak widać z powyższego opisu, nForce2 jest dobrze przygotowany do rywalizacji na rynku chipsetów do procesorów AMD. Pierwsze płyty główne powinny się pojawić w sprzedaży jesienią bieżącego roku.

Tymczasem jednak NVIDIA straciła pozycję lidera wśród producentów układów graficznych. Firma ATI, wprowadzając najnowszy układ Radeon 9500, uzyskała dużą przewagę wydajności nad najszybszym GeForce4 4600. Co gorsza, NVIDIA przez kilka miesięcy nie będzie mogła się zrewanżować, ponieważ prace nad najnowszym układem NV30 są jeszcze dalekie od ukończenia. Na podstawie udostępnianych informacji wiadomo, że NV30 może być szybszy niż Radeon 9500 - wyposażony będzie m.in. w osiem potoków teksturujących, 256-bitową szynę pamięci, obsługę Vertex i Pixel Shader w wersji 2.0, a całość prawdopodobnie zostanie wyprodukowana w technologii 0,13 mikrona.