NVidia FX5900 oficjalnie

NVidia oficjalnie zaprezentowała specyfikację całej serii nowych produktów, które będą bazowały na procesorze o kodowej nazwie NV35. Wiadomo już, że handlowa nazwa NV35 będzie brzmiała GeForce FX 5900. W domach graczy ma również być ciszej – znika "odkurzacz" Flow FX.

Premierę procesora zaplanowano na 13 maja, więc już na najbliższy wtorek. Na naszych stronach publikowaliśmy już nieoficjalną specyfikację NV35 ("Przecieki na temat NV35", http://www.pcworld.pl/news/news.asp?id=54636 ), która jak się okazało tylko minimalnie różni się od wersji ostatecznej. Zdjęcia nowej karty możecie zobaczyć w serwisie http://www.x86-secret.com .

Największą zmianą w stosunku do poprzednika, czyli GeForce FX 5800 Ultra będzie zwiększenie ze 128 do 256 bitów przepustowości szyny pamięci. To powinno wyraźnie wpłynąć na lepszą wydajność. Drugą, dla niektórych być może jeszcze ważniejszą zmianą będzie rezygnacja z huczącego systemu wentylacji Flow FX. Tym razem na karcie zamontowano cichsze chłodzenie z gigantycznym radiatorem. Karta tak jak poprzedniczka będzie zajmowała oprócz slotu AGP także miejsce przeznaczone dla kart PCI. Wymagała będzie dodatkowego zasilania, co w dzisiejszych wydajnych kartach jest właściwie standardem.

Silnik graficzny będzie działał w konfiguracji 4x2 lub 8x0, jeśli chodzi o wykorzystywanie potoków renderingu i jednostek nakładających tekstury (TMU). Zmiennoprzecinkowy pixel shader ma być jednak dwa razy wydajniejszy niż u poprzednika - 5800 Ultra. NVidia nazywa nowy silnik cieniowania pikseli CineFX 2.0. Nowością będzie również technologia UltraShadow, która ma poprawić wydajność obliczeń dotyczących cieniowania w grach nowej generacji. Poprawę jakości wygładzania pełnoekranowego FSAA i filtrowania anizotropowego ma zapewniać system HCT. Na razie nie wiadomo, jakie dokładnie tryby poprawy jakości obrazu będą dostępne. NVidia twierdzi, że w stosunku do konkurenta, ATI Radeona 9800 PRO, model FX 5900 Ultra będzie wydajniejszy od 25 do 80% (w najbardziej wymagających trybach z filtrowaniem anizotropowym i wygładzaniem krawędzi).

Jak zwykle NVidia zaproponuje kilka odmian GeForce FX różniących się wydajnością i ceną:

GeForce FX 5900 Ultra - najszybszy procesor nowej serii. Taktowanie rdzenia 450 MHz, 256 MB pamięci DDR (nie DDR-II) pracującej z częstotliwością 850 MHz (szyna 256-bitowa). Wyjścia: DVI-I, D-Sub oraz wejścia i wyjścia wideo (VIVO). Sugerowana cena kart z tym procesorem to ok. 500 USD. W sklepach karty powinny pojawić się w czerwcu.

GeForce FX 5900 - Niższe wartości taktowania niż w modelu Ultra. 128 MB pamięci DDR (także szyna 256-bitowa). Zestaw złączy: DVI-I, D-Sub, wyjście TV. Sugerowana cena ok. 400 USD. Dostępność w czerwcu.

GeForce FX 5900 Value - Wyposażenie identyczne jak w modelu FX 5900. Niższe częstotliwości taktowania. Szyna pamięci wciąż 256-bitowa. Sugerowana cena ok. 300 USD. W sklepach w czerwcu.

Częstotliwości taktowania dla tańszych modeli nie zostały na razie podane.


Zobacz również