NVidia: Nie będziemy produkować CPU

NVidia zdementowała plotki jakoby była zainteresowana rynkiem procesorów x86. Informacja ta jest pewną niespodzianką, gdyż firma nie posiada licencji na sprzedawanie jednostek CPU pochodzących od Intela, a wedle plotek zamierza wprowadzić na rynek platformę złożoną z procesora, chipsetu i układu graficznego.

Mimo faktu, że kalifornijska firma nigdy nie potwierdziła publicznie swoich chęci wejścia na rynek CPU, wielu komentatorów sugerowało, że NVidia ma takie plany. Advanced Micro Devices oraz Intel oferują zintegrowaną platformę złożoną z procesora, chipsetu oraz karty graficznej. Stąd właśnie spekulacje o zapędach NVidii, chcącej także wprowadzić własne rozwiązanie tego typu.

Chris Malachowsky, jeden z wiceprezesów firmy NVidia w wywiadzie udzielonym serwisowi PC Pro mówi: "Produkcja CPU to nie nasz biznes". Dodaje także, iż fakt, że NVidii udało się utrzymać na rynku producentów kart graficznych spośród trzydziestu pięciu firm, które na początku wytwarzały akceleratory grafiki sprawia, że koncern zamierza skupić się tylko na tym aspekcie sprzętu komputerowego.

Oficjalny komentarz NVidii w tej sprawie nie pozostawia złudzeń. Gigant wśród producentów kart graficznych nie zamierza produkować CPU i tak też zapewne będzie przez najbliższe lata.


Zobacz również