NVidia Quadro z czteroma portami DisplayPort od Elsy

Firma Elsa, niegdyś jeden z największych producentów kart graficznych, przedstawiła nowy akcelerator dla profesjonalistów zajmujących się grafiką, kartę NVidia Quadro NVS 450 wyposażoną w cztery złącza DisplayPort.

Nowe urządzenie firmy Elsa nie posiada innych portów, aniżeli wspomniane typu DisplayPort. HDMI, D-Sub czy DVI - tych złączy w produkcie Elsy nie znajdziemy. Wykorzystanie czterech portów tego samego typu pozwala podłączyć cztery identyczne wyświetlacze (według założeń producenta maksymalnie 30-calowych) i zwiększyć tym samym obszar roboczy. Karta sprzedawana jest z adapterem DisplayPort na DVI. Dlaczego jednak firma Elsa postanowiła wykorzystać tylko złącza DisplayPort?

DisplayPort jest łudząco podobny do portu HDMI, nie jest z nim jednak kompatybilny. Ma on jednakże dużą zaletę, zwłaszcza dla producentów sprzętu. Jego stosowanie nie wymaga opłat licencyjnych. Producenci sprzętu muszą uiszczać opłatę w wysokości 10 tysięcy dolarów rocznie za każdy model urządzenia + 0,04 dolara za każde wyprodukowane urządzenie. DisplayPort jest pozbawiony tej wady, ale i także mniej popularny. Obecnie w monitorach rzadko stosuje się wspomniany port.

NVidia Quadro NVS 450 Elsy posiada 16 procesorów strumieniowych, rdzeń pracujący z częstotliwością 480 MHz i komunikujący się z 512 MB dedykowanej pamięci wideo GDDR3 taktowanej zegarem 1400 MHz przy użyciu 64-bitowego interfejsu. Karta korzysta ze złącza PCI Express x16 2.0, wspiera biblioteki DirectX 10 i technologię NVidia CUDA oraz posiada pasywny system chłodzenia.