NVidia: ofensywa tanich produktów

Dopiero co na rynek wkraczają 3 wersje procesorów GeForce 6800 (Ultra, GT i Standard), a już NVidia przygotowuje się do premiery kolejnych produktów. Tym razem będą to układy tańsze, przeznaczone dla większości przeciętnych użytkowników pecetów.

GeForce 6800 to doskonała seria procesorów graficznych. Dysponują one powalającą wydajnością, jednak kosztują krocie, co skutecznie ogranicza grupę osób które dokonają ich zakupu. Oprócz opracowywanego następcy układów NV40 i NV45 (GeForce 6800, NV45 jest odmianą tego samego układu z tym, że wyposażonego w obsługę interfejsu PCI Express), występującego aktualnie pod kodową nazwą NV48, na rynek trafią modele NV48e, NV43 oraz NV44.

Wszystkie karty będą obsługiwały funkcje obecne w topowych modelach serii 6x. Będą więc w pełni zgodne z DirectX 9 oraz obsłużą pixel i vertex shadery w wersjach 3.0.

Model NV48 w stosunku do NV45 będzie pracował z wyższymi częstotliwościami taktowania rdzenia i pamięci. Zmiany w samej architekturze układu raczej nie nastąpią. Model NV48 został przygotowany do obsługi szyny AGP 8x, natomiast NV48e PCI Express x16.

NVidia kończy z mostkiem HSI, który stosowany jest w obecnych produktach. Dla przypomnienia pozwala on na współpracę układów przystosowanych do pracy z AGP 8x, na poprawne działanie z interfejsem PCI Express. W przyszłości firma zintegruje stosowany kontroler wewnątrz samych procesorów.

Modele NV43 i NV44 mają stanowić trzon oferty i chociaż co pewne nie zachwycą niespotykaną wydajnością to mają przekonać do kupna użytkowników poszukujących sprzętowego kodowania i dekodowania plików wideo (wszystkie rodzaje MPEG i inne popularne formaty wideo) oraz pełnym wsparciem dla funkcji graficznych charakterystycznych dla droższych procesorów.

SLI na razie dla zamożnych

Niedawno zaprezentowane karty PCI Express pracujące w tandemie (SLI) będą masowo dostępne w trzecim lub czwartym kwartale br. Do ich obsługi będzie wymagana płyta główna z dwoma portami PCI Express (formatem zgodnymi z PCI Expess x16). Na razie taką platformę posiada w swojej ofercie jedynie Intel i jest to płyta przeznaczona do zastosowań w bardzo wydajnych stacjach graficznych. Na pytanie o złącze SLI w tańszych modelach, NVidia odpowiedziała, że nie przeczy iż coś takiego może powstać. Wszystko uzależnione jest od wsparcia producentów płyt głównych i ich zainteresowaniem montażu na płytach dwóch gniazd PCI Express.


Zobacz również