NVidia uaktualnia CUDA

Gigant rynku kart graficznych, firma NVidia, udostępniła nową wersję platformy CUDA, która pozwala "wycisnąć" z produktów koncernu nową funkcjonalność GPGPU. Nowa wersja, oznaczona numerem 2.1 nie wnosi żadnej nowej funkcjonalności, ale rozszerzono wsparcie dla nowych środowisk.

Edycja 2.0 "cudów" NVidii udostępniono w sierpniu br., teraz koncern postanowił wydać uaktualnione środowisko, które jednak nie wprowadza żadnych nowości, stąd też oznaczone zostało tylko numerem 2.1. Najnowsza wersja CUDA jest jedynie wczesną wersją beta platformy.

Najnowszą betę pobrać można za darmo z witryny NVidii. Wśród zmian, wprowadzonych w wersji 2.1, wymienić warto wsparcie dla produktów Tesla w Windows Vista oraz dodanie 32-bitowego debugera w systemie RedHat Enterprise Linux 5.x. Dodano także wsparcie dla Visual Studio 2008 w systemach Windows XP i Vista.

Poprawiono interoperacyjność tworzonych aplikacji z modułami DirectX 3D (zarówno w wersji 9, jak i 10), znacznemu przyspieszeniu uległa komunikacja programów z bibliotekami Microsoftu. NVidia twierdzi, iż znacznie podniesiono także interoperacyjność OpenGL. Na końcu warto wspomnieć o dodaniu wsparcia dla najnowszych dystrybucji Linuksa, w tym openSUSE 11 i Ubuntu 8.04.

Więcej informacji: witryna NVidia CUDA (w j. ang.)