NVidia ukryta

Ta targach Comdex nie zawiodła NVidia, która co prawda na zapleczu, ale jednak, miała do pokazania komercyjną wersję komputera przenośnego firmy Toshiba, wyposażonego w najnowszy chipset graficzny NV17M do komputerów mobilnych, bazujący na rozwiązaniach znanych z procesorów GeForce3.

Na targach Comdex nie zawiodła NVidia, która co prawda na zapleczu, ale jednak, miała do pokazania komercyjną wersję komputera przenośnego firmy Toshiba, wyposażonego w najnowszy chipset graficzny NV17M do komputerów mobilnych, bazujący na rozwiązaniach znanych z procesorów GeForce3. Na laptopie prezentowano m.in. znane demo Kameleon, które pokazało, że także z przenośnego urządzenia można stworzyć pełnowartościową maszynkę do gier. Drugie zastosowanie wydajnego układu graficznego prezentował laptop, skonfigurowany pod kątem wykorzystania go jako stacji graficznej, służącej do pracy z aplikacjami CAD. Procesor mobilny NVidii ma być znacznie wydajniejszy od poprzednika - GeForce2 Go, a dodatkowo, dzięki sprzętowo-programowemu systemowi oszczędzania energii PowerMizer (40 możliwości ustawień konfiguracji), zmniejsza zapotrzebowanie procesora na energię elektryczną. Ponadto układ na drodze sprzętowej dekoduje materiał DVD.

NVidia mocno akcentowała także swój wkład w konstrukcję konsoli Xbox (pracuje w niej procesor graficzny tej firmy) oraz promowała chipset nForce z wbudowanym dekoderem cyfrowym Dolby Digital. Skonfigurowane "wokół" chipsetu kino domowe dostarczało pełnowartościowego dźwięku przestrzennego, płynącego z 6 separowanych kanałów. Nowe możliwości dźwiękowe wykorzystują już niektóre gry, a jak dowiedziałem się od jednego z konstruktorów układu - implementacja dźwięku przestrzennego do kolejnych pozycji sprowadza się do dopisania jednej linijki kodu.


Zobacz również