NVidia vs 3DMark 2003 - walka bez zwycięzcy

#Po raz pierwszy od 6 miesięcy, Futuremark – twórcy benchmarka 3DMark 2003 oraz NVidia podjęli dyskusję na temat spornych wyników wydajności procesorów graficznych tego producenta uzyskiwanych w popularnych testach.#

-Futuremark przyznaje, że 3DMarku 2003 jest pozbawionym optymalizacji testem DirectX, co zdaniem firmy pozwala na wiarygodne porównywanie wydajności kart graficznych różnych producentów. Aplikacja nie zawiera specjalnie zoptymalizowanego kodu zaszytego w oprogramowaniu poszczególnych producentów, który zaburzałyby uzyskiwane rezultaty. Z drugiej strony Futuremark, przyznaje, że w dobie dzisiejszego rozwoju gier i różnego podejścia producentów oprogramowania rozrywkowego do kwestii optymalizacji swoich programów, być może niezbędne jest przystąpienie do innego rodzaju przygotowywania testów wydajności w grach, gdzie kod poszczególnych producentów optymalizujący wydajność produktów byłby bezpośrednio zawarty w kodzie źródłowym. Firma rozważy czy jest to dobry kierunek rozwoju oprogramowania do testów wydajności sprzętu.

-NVidia potwierdziła swoje od dawna znane stanowisko mówiące o tym, iż firma blisko współpracuje z producentami gier, którzy optymalizują kod swoich programów pod kątem jak najlepszej współpracy z procesorami GeForce FX.

Jak widać spór pozostał nierozwiązany, żadna ze stron nie chce ustąpić, załagodzono nieco napiętą sytuację pomiędzy stronami. Wnioski jakie można wyciągnąć z dyskusji to to, że NVidia zapewni wydajność zbliżoną lub wyższą od najgroźniejszej konkurencji w przypadku gdy kod gry zostanie zoptymalizowany pod katem współpracy z modelami GeForce FX. Na czym dokładnie polega ta "optymalizacja" można się tylko domyślać. Firma nie podaje szczegółów na ten temat. Konkurencja pracuje wydajnie bez stosowania zabiegów z "turbodoładowaniem", a jak wiadomo, lepiej mieć mocny silnik bez turbo, który "ciągnie" już od najniższych obrotów niż wyżyłowaną jednostkę napędową, która w konkretnym zakresie obrotów będzie dostawała zadyszki.