Na Mazurach powstał pierwszy polski procesor

Firma GryfTechnologia poinformowała o stworzeniu pierwszego polskiego procesora. Układ nosi oznaczenie Warszawa, pracuje z częstotliwością 700 MHz i kosztuje ok. 100 zł.

Firma GryfTechnologia ma siedzibę w Piszu na Mazurach i zajmuje się przede wszystkim tworzeniem oprogramowania w zakresie systemów dedykowanych dla firm oraz systemów połączonych z elektroniką. W grudniu 2009 roku rozpoczęła także prace badawcze, których efektem było stworzenie pierwszego polskiego procesora (jego bazujący na architekturze ARM9 prototyp powstał w kwietniu 2011 roku).

Pracami nad procesorem, któremu nadano oznaczenie Warszawa, zajmowały się cztery osoby, w tym Marcin Kwiatkowski*, właściciel firmy. Podkreśla on, że jego największą zaletą jest sprzętowa implementacja wirtualnej maszyny Java.

"Stworzony przez nas procesor będzie mógł znaleźć szerokie zastosowanie zarówno w firmach produkcyjnych, jak i w rolnictwie czy gospodarstwach domowych w tzw. inteligentnym domu. Umożliwia on pracę nie tylko osobom wysoce wykwalifikowanym, ale wszystkim, którzy orientują się w programowaniu Java, czyli naprawdę dużym rzeszom ludzi" - powiedział agencji PAP Kwiatkowski.

Aby potwierdzić przydatność i możliwości nowego procesora, firma stworzyła w pięć miesięcy "telemetryczny system zbierania danych z przebiegu sterowania w systemach automatyki przemysłowej wraz z wizualizacją, raportowaniem i alarmami".

Marcin Kwiatkowski twierdzi też, że procesor Warszawa znalazł już swojego pierwszego klienta, którym jest znajdująca się w Piszu fabryka produkująca ekologiczne paliwo z odpadów drzewnych. Zajmie się tam "monitoringiem analitycznym".

Specyfikacja procesora przedstawia się następująco:

Procesor: GTP 150M Java Processing Byte Code Extends 1

Architektura procesora: 32-bitowa

Zegar systemowy: 700 MHz

Pamięć Cache: 4 KB

Stack RAM:512 B

Obsługa Portów: GPIO

Inne: 32-bitowa szyna peryferii, umożliwiająca podłączenie do 128 urządzeń.

Procesor Warszawa został wyceniony na ok. 100 zł

Więcej informacji na jego temat znajdziecie na stronie producenta.

_______

* Marcin Kwiatkowski zajął w 2005 roku 2 miejsce w międzynarodowym konkursie programistycznym JavaMasters w kategorii "Profesjonalista". Jest też półfinalistą międzynarodowego konkursu Microsoft ImagineCup Egipt 2009 w kategorii Design Competition.