Na PC grają głównie kobiety. Xbox 360 i PS3 popularniejsze niż Wii?

Nielsen oraz GamePlay Metrics zajmujące się badaniami rynku w różnych segmentach, opublikowały bardzo ciekawy raport, w którym przedstawiły szereg dość niezwykłych wniosków dotyczących rynku elektronicznej rozrywki. Okazuje się, że główną grupą graczy na PC są... kobiety w wieku 25-60 lat. To jednak nie koniec nowości. Z badań rynku wynika również, że prawdziwi miłośnicy tej formy spędzania czasu to posiadacze Xboksa i PS3 (wśród użytkowników konsol). Nintendo Wii mimo znacznie lepszych wyników sprzedaży notuje mniejszy czas użytkowania.

Analitycy przygotowali tabelkę, w której zestawiają ze sobą dane procentowe kategorii takich jak "aktywni użytkownicy" (suma innych danych), "średni czas jednej sesji w minutach", "średnia częstotliwość korzystania w tygodniu - liczba dni" oraz "liczba odbytych sesji dziennie". Tabelkę przedstawimy poniżej:

Na PC grają głównie kobiety. Xbox 360 i PS3 popularniejsze niż Wii?

Jak widać z powyższego zestawienia, użytkownicy Xboksów 360 oraz Playstation 3 należą do grona najbardziej zagorzałych fanów elektronicznej rozrywki. Posiadacze Nintendo Wii natomiast to głównie osoby, które ten sposób spędzania czasu traktują bardziej jako dodatek do innych form zabawy. Mniej optymistyczne dla Nintendo tłumaczenie? Wiele osób mogło kupić Wii, aktywnie korzystać z platformy przez kilka miesięcy, a następnie odejść od konsoli. Niestety, żadnej z tych hipotez nie potwierdzono. Warto natomiast po raz kolejny zwrócić uwagę na świetne wyniki PS2. Widać, że starszy model konsoli wciąż cieszy się uznaniem graczy.

Typowy gracz to... Kobieta!

Firmy analityczne przedstawiły znacznie ciekawsze wnioski w segmencie gier na komputery stacjonarne. Okazuje się, że największą grupę graczy stanowią kobiety w wieku od 25 do 54 lat - około 29 procent. Mężczyzn, którzy spędzają czas w ten sposób, jest zdecydowanie mniej - jedynie 20 procent w tym samym przedziale wiekowym.

W co grają panie? Cóż, przede wszystkim w Pasjansa, który może się pochwalić 4,6-mln żeńskich i 3,1-mln męskich użytkowników. Co ciekawe, na szczycie listy najczęściej wybieranych gier znajdują się przede wszystkim tytuły "casualowe", w szczególności wszelkie gry karciane od Microsoftu. Pierwsza gra z prawdziwego zdarzenia - World of Warcraft - zajęła dopiero siódme miejsce w zestawieniu uzyskując wynik 429 tysięcy graczy płci żeńskiej i 676 graczy płci męskiej. Zaskakujące, że lista nie zawiera The Sims.

Jesteście zdziwieni wynikami? My również. Warto zatem dodać, że analiza została przeprowadzona na próbie ponad 17 tysięcy mieszkańców Stanów Zjednoczonych, którzy posiadają w domu telewizor z urządzeniami peryferyjnymi. Mimo to, na wnioski należy patrzeć z pewnym dystansem.