Na "Santa Rosę" czai się Puma

Advanced Micro Devices nie zamierza siedzieć z założonymi rękami i pozwolić by nowa platforma mobilna Intela zdominowała rynek notebooków. Firma kontratakuje z własnym rozwiązaniem, któremu nadała kodową nazwę "Puma".

Platforma mobilna AMD ma zostać stworzona w oparciu o nowe procesory do notebooków, kodowo nazwane "Griffin" oraz chipsety RS780. Konstrukcja ta ma umożliwić budowę komputerów przenośnych z poprawionymi możliwościami zarządzania energią. Pod względem architektury Griffiny podobne są do najnowszych dwurdzeniowych, 65-nanometrowych procesorów AMD, zostały jednak wyposażone w kilka dodatkowych funkcji, m.in. kontrolę stanu akumulatora w notebooku (procesor wykrywa, czy komputer działa na baterii, czy jest zasilany z sieci elektrycznej, czy użytkownik korzysta z zaawansowanych graficzne aplikacji, np. gier i czy za ich generowanie odpowiada dedykowana karta graficzna czy zintegrowany z płytą chipset).

"Puma" ma dorównywać "Santa Rosie" pod względem szybkości rozruchu systemu i powrotu ze stanu uśpienia oraz - podobnie jak konkurent ze stajni Intela - obsługiwać multimedia nowej generacji (HD DVD/Blu-Ray) i interfejs HDMI. Procesory "Griffin" będą też mogły współpracować z chipsetami innych producentów, choć AMD zastrzega, że takie kombinacje mogą powodować niedostępność niektórych z wyżej wymienionych opcji zarządzania energią.

Firma liczy, iż dzięki nowej platformie uda jej się umocnić pozycję w segmencie komputerów przenośnych, nadszarpniętą przez wprowadzenie konkurencyjnej "Santa Rosy". Pozycja ta może jeszcze osłabnąć, gdyż pierwsze zestawy podzespołów "Pumy" nie trafią do wytwórców komputerów wcześniej niż przed końcem roku, co z kolei sprawia, że na pierwsze notebooki oparte na tej platformie trzeba czekać do połowy 2008 r.

Koncern ma jednak nadzieję, iż mimo opóźnienia rynkowego debiutu "Puma" obroni się sama, a to dzięki funkcjom nieobecnym w platformach Centrino Duo/Pro - np. zdolności do przetwarzania grafiki wykorzystującej DirectX10. "Puma" będzie też krokiem ku integracji tradycyjnego procesora z chipsetem graficznym.

AMD nie ujawniło jeszcze specyfikacji technicznych (m.in. taktowania) procesorów "Griffin" i rozwiązań wchodzących w skład platformy "Puma"; ostateczne nazewnictwo tych produktów także nie jest znane.