Na co zwracać uwagę kupując drukarkę laserową mono

Wybór drukarki laserowej najczęściej wynika z określonych potrzeb użytkownika. Konkurując z modelami atramentowymi, aby zdobyć przychylność klienta, takie urządzenie musi wykazać się odpowiednimi zaletami. Przygotowaliśmy krótki przewodnik, który - mamy nadzieję - pomoże w doborze odpowiedniego modelu i zwróci uwagę na istotne cechy różniące poszczególne drukarki.

Wybór drukarki laserowej najczęściej wynika z określonych potrzeb użytkownika. Konkurując z modelami atramentowymi, aby zdobyć przychylność klienta, takie urządzenie musi wykazać się odpowiednimi zaletami. Przygotowaliśmy krótki przewodnik, który - mamy nadzieję - pomoże w doborze odpowiedniego modelu i zwróci uwagę na istotne cechy różniące poszczególne drukarki.

Rozdzielczość

Nawet najniższa z aktualnie oferowanych (600 dpi) wystarcza do wydruku tekstu nienagannej jakości, chyba że zależy nam na literach przeznaczonych do czytania przez lupę. Gorzej z rysunkami. Tu nie trzeba uzbrojonego oka, żeby dojrzeć błędy spowodowane niewystarczającą rozdzielczością, zwłaszcza cienkie, ukośne linie i delikatne wzory. Mogą zginąć, wzbogacić się o niepożądane schody lub stać się grubsze, niż chcieliśmy. To jednak dotyczy raczej białych wzorów na czarnym tle niż odwrotnie. Jeśli więc mamy w planie tego rodzaju wydruki albo chcemy uzyskać wiele stopni szarości, wybierzmy model z wyższą rozdzielczością.

Prędkość

Odwrotnie niż w drukarkach atramentowych, uzyskiwana prędkość druku laserówek jest dużo bliższa wartościom podawanym przez producentów i nie zależy aż w takim stopniu od rozdzielczości i innych parametrów wybieranych w sterowniku. Wyższa jest potrzebna tylko wtedy, kiedy tworzy się kolejka oczekujących albo często pracuje się z obszerniejszymi dokumentami. W przeciwnym razie nie należy przepłacać za szybsze modele.

Drukarka Windows czy poliglotka

Używanie jednego z języków opisu strony wymaga od drukarki specjalnego procesora i konkretnej ilości pamięci, potrzebnej do przetworzenia zaszyfrowanego obrazu na bitmapę. Modele tak wyposażone są droższe niż te, w których pozostawia się to systemowi Windows w komputerze. Te drugie z reguły nie potrafią pracować pod kontrolą innego systemu, chociaż ostatnio w niektórych modelach pojawiły się sterowniki do Linuksa i Mac OS X. Do tej pory za lepsze uchodziły urządzenia posługujące się PostScriptem czy PCL-em, ale szybki wzrost mocy procesorów komputerowych wobec stagnacji drukarkowych nakazuje zrewidować ten pogląd. PostScript zapewnia kompatybilność różnych drukarek, ale jeśli z tej zalety korzysta się bardzo rzadko - nie warto dopłacać. Jeśli drukujemy z mało obciążonego, wydajnego komputera, nie ma powodu zwalniać go z przygotowania strony do wydruku. Wtedy wybieramy drukarkę Windows. Jeśli urządzenie jest związane siecią lub komputer ledwo zipie od nadmiaru pracy - wybierzmy droższy model.

Interfejs

W drukarkach monochromatycznych przepustowość interfejsu nie jest aż tak ważna, jak w kolorowych. Do wyboru są LPT - szybsze, ale bardziej obciążające procesor - oraz USB - odpowiednie, gdy mamy słaby komputer albo skaner LPT, który nie chce współpracować z drukarką na jednym porcie. Większość drukarek ma gniazda USB w szybkiej wersji 2.0. Do podłączenia lokalnego to najlepszy wybór. Nie należy zapominać o porcie sieciowym, przydatnym także w małych sieciach domowych, ale takie karty w wersji drukarkowej są dużo droższe niż ich odpowiedniki do komputerów. Z tego powodu ekonomicznie uzasadniony może stać się taki techniczny absurd, jak zmontowanie "usieciowionego" komputera tylko po to, aby udostępnić podłączoną do niego drukarkę. Nowością jest interfejs Wi-Fi spotykany dotychczas w nielicznych modelach. Choć metody obsługi sieci WLAN w drukarkach bywają uciążliwe, bezprzewodowa transmisja danych może dla wielu osób okazać się atrakcyjną propozycją.

Czas oczekiwania na pierwszą stronę

Pozornie jest to parametr istotny tylko dla niecierpliwych, ale mówi o nowoczesności tonera i zużyciu energii przez drukarkę, a raczej jej najbardziej prądożerną część - fuser. Nowe tonery spiekają się z papierem w dużo niższych temperaturach. Mają też jeszcze kilka innych zalet. Coraz częściej wprowadza się fusery z grzejnikiem indukcyjnym, szybciej się rozgrzewającym od klasycznych, oporowych. W wypadku tego parametru nie ma miejsca na kompromis - im krótszy czas oczekiwania, tym lepiej.

Pamięć

Tak jak w komputerze, również w drukarce powiększenie RAM-u jest najprostszym sposobem na poprawę jej efektywności. Drukarki laserowe nie rozpoczną drukowania przed umieszczeniem całej strony w swej pamięci. W bardziej skomplikowanych modelach pamięć nie tylko biernie przechowuje bitmapowy obraz strony - który w dużej rozdzielczości i pełnym kolorze ma ogromne rozmiary - ale także wyniki obliczeń lokalnego procesora. Część pamięci pracuje także jako tzw. RAM-dysk. Przedłużające się oczekiwanie na odpowiedź, niewłaściwie oddane fragmenty wydruku, odmowa przetwarzania w wyższej rozdzielczości i większej głębi kolorów czy też drukarkowy odpowiednik niebieskiego ekranu - wypluwanie stosów kartek pokrytych niezrozumiałym tekstem - to typowe objawy deficytu pamięci. Jeżeli błędy zdarzają się częściej, należy problem potraktować poważnie. Rozszerzenie pamięci w drukarce nie zawsze jest proste, bo urządzenie nie ma tak otwartej architektury, jak pecet. Czasami używa się przestarzałych modułów ze świata komputerów. Z dwóch powodów należy uważać podczas wymiany modułów na pojemniejsze. Po pierwsze, często na wspólnym druku z jednej strony jest zwykły RAM, a z drugiej firmware w pamięci flash, np. z oprogramowaniem PostScriptu. Takich nie powinno się usuwać. Po drugie, drukarka może odmówić współpracy z nowym modułem z wielu powodów (zbyt pojemny, nieobsługiwana struktura). Należy zachować sobie możliwość zwrotu lub wymiany na inny.

Korzyści z powiększenia RAM-u

- Poprawi się jakość pracy. Może dopiero dodatkowa pamięć pozwoli na druk z maksymalną fizyczną rozdzielczością, a na pewno wymagające strony będą drukowane lepiej i szybciej.

- Praca z dużymi grafikami, dokumentami drukowanymi z obu stron i zdjęciami będzie bardziej wydajna, a uzyskanie klarownego, ostrego wydruku - bardziej prawdopodobne.

- Komputer szybciej uwolni się od obsługiwania drukarki i będzie można przeznaczyć jego zasoby do innych celów.

-Przyspieszy się druk dokumentów pobieranych z Internetu, zwłaszcza grafiki, której trzeba zapewnić wyższą jakość.

Manipulowanie papierem

Jeżeli nie mamy zamiaru drukować na tekturze, nie przejmujmy się maksymalną gramaturą nośnika. Najwyżej zbyt gruby papier ulegnie zakleszczeniu, ale drukarki są przystosowane do łatwego usuwania zacięć. Gorzej z przezroczystą folią, która może stopić się na fuserze urządzenia nieprzystosowanego do jej obsługi. Przy mniejszej intensywności pracy dupleks nie jest konieczny - prawie w każdym sterowniku jest opcja drukowania w pierwszej kolejności stron nieparzystych, a potem parzystych, co pozwala na zastąpienie dość drogiego automatu pracą ręczną. Liczba i pojemność podajników papieru jest istotna w wypadku pracy zdalnej - inaczej niż miejsce ich usytuowania. Droższe modele z szufladowym podajnikiem nie potrzebują tyle miejsca, co ładowane od góry. Bardziej niż reset w komputerze potrzebny jest przycisk do natychmiastowego przerwania drukowania, gdyż w wypadku błędu drukarki często zaczynają wypluwać w nieprawdopodobnym tempie kartki zadrukowane chińszczyzną. Jeśli nie ma tego przycisku, pozostaje tylko wyłącznik sieciowy bądź czekanie na opróżnienie całego podajnika.