Na co zwracają uwagę seniorzy szukający pracy w IT?

Powszechne jest przekonanie, że w branży IT dobry senior pozostaje bezrobotny przez co najwyżej 15 minut, i to bez aktywnego szukania pracy. Skoro popyt na specjalistów jest tak duży, to dlaczego tyle ofert pozostaje aktywnych nawet przez kilka miesięcy? Wyjaśniamy, jakie informacje przykuwają uwagę ekspertów IT poszukujących zatrudnienia na seniorskich stanowiskach, a jakie wręcz przeciwnie – automatycznie przesądzają o niepowodzeniu rekrutacji.

Na co zwracają uwagę seniorzy szukający pracy w IT?

Senior IT – zarobki są ważne, ale nie najważniejsze

Istnieją dwa typy ofert pracy w IT: z widełkami i bez. Nie powinno dziwić, że te pierwsze cieszą się o wiele większym zainteresowaniem, nawet jeśli ta stawka jest nieco niższa niż jej tajemniczy odpowiednik w tym drugim typie ogłoszeń. Jest to związane ze specyfiką branży IT, która stawia na stuprocentową transparentność, znacznie bardziej niż w przypadku innych dziedzin.

Podawanie widełek płacowych na początku oferty pracy oszczędza czas i rekruterów, i potencjalnych kandydatów. Z punktu widzenia pracownika oznacza to możliwość precyzyjnego celowania jedynie w te oferty, które zapewniają zadowalającą wysokość zarobków. Pracodawcy otrzymają z kolei zgłoszenia tylko od tych osób, które chcą pracować za taką stawkę – więc nie muszą tracić czasu na rozmowy z kandydatami, którzy i tak nie przyjmą propozycji po zakończeniu procesu rekrutacyjnego.

Mimo wszystko widełki to jedynie „pierwsze sito”, przez które kandydaci filtrują oferty. Nie przesądzają jednak od razu o ich odrzucaniu. Stawki dla seniorów i ekspertów z branży są zwykle na dość podobnym poziomie, zwłaszcza w dużych miastach, zatem drobna różnica nie powinna stanowić problemu. Ciekawe i rozwojowe projekty mają więc szansę przyciągnąć zainteresowanych nawet przy niższym budżecie. Muszą jednak rekompensować niższą stawkę inną, równie kuszącą korzyścią.

Na co zwracają uwagę seniorzy szukający pracy w IT?

Konkrety – podstawa udanej rekrutacji w branży IT

Ogólne frazesy i uniwersalna templatka dla kilku różnych stanowisk i wszystkich języków? Junior być może skusi się na taką ofertę pracy IT. Mid, senior czy ekspert najpewniej ominie ją szerokim łukiem bez większego namysłu. Dlaczego?

Po pierwsze, brak personalizacji wpływa na zmniejszenie zainteresowania potencjalnych kandydatów. Po drugie, eksperci IT lubią rozmawiać z rekruterami, którzy znają się na rzeczy i są w stanie fachowo odpowiedzieć na pytania. Jeśli już z ogłoszenia wynika, że rekruter myli podstawowe pojęcia i nie udostępnia możliwości dopytywania o szczegóły, ciężko będzie uzyskać od niego niezbędne konkrety. Może to wpłynąć na wydłużenie procesu rekrutacyjnego albo wręcz od razu skazać go na niepowodzenie – bo ostatecznie oferta może okazać się mniej atrakcyjna niż jej opis na stronie z ofertami pracy.

Zainteresowanie seniorów i ekspertów można pozyskać poprzez umieszczanie w ofertach konkretów informujących m.in. o:

• szczegółach dotyczących przebiegu konkretnego projektu

• wersji oprogramowania, na której będzie wykonywana praca

• rodzaju proponowanej umowy

• kolejnych etapach rekrutacji wraz z opisami ich przebiegu i przedziałami czasowymi

• wyposażeniu stanowiska pracy.

Jak nietrudno się domyślić, wszelkie niedopowiedzenia działają na niekorzyść pracodawcy. Kandydat odbiera je bowiem jako chęć ukrycia czegoś, a to oznacza ryzyko przyjęcia oferty, która w krótkim czasie okaże się nietrafiona. To z kolei równa się szukaniu nowej pracy – i marnowaniu czasu obu stron.

Czy praca zdalna w IT wciąż jest pożądana?

Chociaż do niedawna możliwość pracy zdalnej była uważana za dodatkowy benefit, w czasach postcovidowych nie jest niczym szczególnym. Oferuje ją większość pracodawców, nie tylko z branży IT, a pracownicy chętnie korzystają z tego rozwiązania.

Co prawda pełna zdalność daje wiele możliwości, bo pozwala na unikanie korków i dopasowanie czasu pracy do stylu życia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że niesie też za sobą trochę ograniczeń, np. związanych z obecnością innych domowników i trudnością w skupieniu się na wykonywanych obowiązkach.

Z tego powodu wielu kandydatów ceni sobie obecnie hybrydowy model pracy, który umożliwia odwiedzanie siedziby firmy, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Wbrew pozorom, brak takiej możliwości może się okazać niemal tak dużym problemem jak brak możliwości pracy zdalnej.

Seniorzy z branży IT chcą się rozwijać

Branża IT jest obecnie jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów. To oznacza, że nie można spocząć na laurach i przez cały czas polegać na wcześniej zdobytej wiedzy, bo ta prędzej czy później ulegnie przeterminowaniu i zostanie zastąpiona nowocześniejszą, efektywniejszą technologią. Z tego powodu niezbędne jest stałe poszerzanie horyzontów i trzymanie ręki na pulsie w kontekście nowych technologii i procesów.

Dobry ekspert IT rozumie potrzebę stałego rozwoju i realizuje ją na własną rękę. Na pewno doceni jednak ofertę pracy, która umożliwia rozwijanie warsztatu i poznawanie nowych rozwiązań technologicznych.

Seniorzy z branży IT chcą się rozwijać

Branża IT jest obecnie jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów. To oznacza, że nie można spocząć na laurach i przez cały czas polegać na wcześniej zdobytej wiedzy, bo ta prędzej czy później ulegnie przeterminowaniu i zostanie zastąpiona nowocześniejszą, efektywniejszą technologią. Z tego powodu niezbędne jest stałe poszerzanie horyzontów i trzymanie ręki na pulsie w kontekście nowych technologii i procesów.

Dobry ekspert IT rozumie potrzebę stałego rozwoju i realizuje ją na własną rękę. Na pewno doceni jednak ofertę pracy, która umożliwia rozwijanie warsztatu i poznawanie nowych rozwiązań technologicznych.

Na co zwracają uwagę seniorzy szukający pracy w IT?

Owocowe poniedziałki i karta Multisport nie zachęcą seniora

Oferta benefitów pozapłacowych to segment, który również powinien wyglądać nieco inaczej w przypadku ofert pracy IT. Owocowe poniedziałki, elastyczne godziny pracy, karta Multisport czy „miła, niekorporacyjna atmosfera” nie stanowią już dodatkowego profitu dla midów i seniorów. Są standardem oferowanym przez wszystkich pracodawców, a zatem nie przesądzają o atrakcyjności oferty.

Co ciekawe, niektóre z wyżej wymienionych benefitów mogą wręcz zrazić potencjalnych kandydatów. Informacja o elastycznych godzinach pracy kojarzy się z koniecznością wykonywania nadgodzin i bycia na stałych dyżurach on-call, które utrudniają oddzielenie pracy od życia prywatnego. Dynamiczny zespół bywa czasem synonimem dużej rotacji pracowników, która przekłada się na chaos w projekcie. Wzmianka o miłym, niekorporacyjnym środowisku brzmi z kolei jak coś napisanego w celu wybielenia wizerunku firmy, która ma coś na sumieniu.

Jakimi benefitami można więc skusić dobrego eksperta IT? Chociażby takimi zapewniającymi mu możliwość rozwoju, która – jak już wspomnieliśmy wcześniej – jest bardzo ważna dla osób z branży IT. W cenie będą zatem m.in. takie propozycje, jak:

• osobny budżet szkoleniowy do wykorzystania na dowolny cel

• dostęp do platform e-learningowych

• wejściówki na konferencje lub inne wydarzenia branżowe.

Eksperci IT stawiają również na utrzymanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Docenione zostaną zatem także benefity, które pomogą zachować work life balance. Jakie? Chociażby możliwość wzięcia płatnego urlopu niezależnie od typu umowy, również w przypadku współpracy w oparciu o kontraktowy model B2B. Coraz częściej spotyka się też w Polsce oferty pracy w IT z 4-dniowym tygodniem roboczym, który pozwala na wykorzystanie dodatkowego dnia wolnego na wypoczynek lub na rozwój i poszerzanie kompetencji.

Opcją godną rozważenia są także benefity, które pomogą związać eksperta IT z firmą i tym samym pogłębić jego lojalność względem pracodawcy. W tej roli dobrze sprawdzą się np. pakiety akcji oferowane seniorom z najdłuższym stażem pracy lub też możliwość ich zakupu w atrakcyjniejszej cenie niż rynkowa.

Na co zwracają uwagę seniorzy szukający pracy w IT?

Przyjazny juniorom, midom i seniorom – job board theprotocol.it

Z powyższego wynika jasny wniosek. Standardowe strony z ofertami pracy zazwyczaj nie odpowiadają specyfice branży IT, która rozwija się dynamicznie i rządzi się nieco odmiennymi prawami niż pozostałe. O ile junior być może znajdzie na nim to, czego szuka, o tyle mid, a już na pewno senior, może się gorzko rozczarować. Wstępne odsianie nieinteresujących ofert i tzw. sweet deali okaże się bowiem bardzo czasochłonne. A czas to pieniądz.

Uwzględniając wymagania midów i seniorów, korzystną alternatywą może okazać się job board stworzony z myślą o potrzebach segmentu IT – theprotocol.it. Na uwagę zasługują tu w szczególności następujące funkcje:

• wyszukiwanie ofert pracy IT nie tylko po nazwach stanowiska, ale również po projektach

• określanie trybu pracy (stacjonarny, zdalny lub hybrydowy)

• zadawanie niezobowiązujących pytań bez uprzedniego złożenia aplikacji na dane stanowisko.

Początek roku to świetny czas na to, by coś zmienić na lepsze. Choć możesz poczekać, aż nowa praca sama się znajdzie, biorąc sprawy w swoje ręce, zyskujesz większą kontrolę i oszczędzasz czas. Szukając wskazówek o tym, jak skutecznie rozglądać się za nową pracą i przygotować do zmiany zatrudnienia, znajdziemy na eksperckim blogu theprotocol.it.